Falafel (İsrail)

falafel tarifi

Bu protein dolu nohut börekleri İsrail’in ulusal yemeklerinden biri olarak listelense de falafelin Mısır, Lübnan veya Filistin’den gelmiş olabileceği öne sürülür. 1950’lerde, geçimini sağlamak için İsrail’deki Yemenli göçmenler, sokaklarda falafel yapmaya ve falafelleri kağıda sarılı olarak satmaya başladılar, bu da sonunda bu eski yemeği İsrail fast food’unun erken bir formuna dönüştürdü.

İsrail versiyonuna alternatif olarak nohut yerine baklagiller kullanılabilirken, karışım tipik olarak maydanoz, kişniş, kimyon ve soğan ile tatlandırılır. Bugün, hem İsrail’de hem de diğer Orta Doğu ülkelerinde, falafel, en çok pide veya lavaş içine taze veya salamura sebzelerle doldurulup, humus ezmesi, tahin sosu veya lezzetli sarımsak aromalı yoğurt sosu ile kaplanır.

Falafel Tarifi

Falafel hazırlamanın iki yolu vardır – İsrail versiyonu sadece nohut kullanır, bunlar ezilmeden önce suya batırılır ve tipik olarak maydanoz, sarımsak, kimyon ve kişniş ile tatlandırılır, Mısır versiyonu ise ıslatılmış fava fasulyesi kullanır veya bakla, nohut, bulgur ve baharatlarla birleştirilir. Falafel karışımı elle veya dondurma kepçesine benzeyen basit bir mutfak aleti olan aleb falafel ile toplar veya köfte şeklinde şekillendirilir. Falafel topları veya köfteler birkaç dakika sıcak yağda kızartılır ve uygun şekilde yapılırsa gevrek bir dış katmana ve yumuşak bir iç kısma sahip olur.

İsrail Falafeli Tarifi

1 su bardağı kuru nohut, bir gece ıslatılmış ve süzülmüş
1/2 büyük soğan, kabaca doğranmış
2 yemek kaşığı ince kıyılmış taze maydanoz
2 yemek kaşığı ince doğranmış taze kişniş
1 çay kaşığı tuz
1 / 2-1 çay kaşığı kurutulmuş acı kırmızı biber
4 diş sarımsak
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı kabartma tozu
4-6 yemek kaşığı un
Kızartma için bitkisel yağ

Servis İçin

Kıyılmış Domates
Doğranmış soğan
Doğranmış yeşil dolmalık biber
Tahin sosu
Pide/lavaş

Falafel Nasıl Yapılır

Mutfak robotu kullanarak nohutları soğan, maydanoz, kişniş, tuz, acı biber, sarımsak ve kimyonla birlikte kaba bir hamur haline getirin. Malzemeleri püre haline gelene kadar iyice karıştırın.

Kabartma tozu ve macunun ellerinize yapışmaması için yeterince unu ekleyin. İyice karışana kadar tekrar karıştırın. Örtün ve birkaç saat buzdolabında saklayın.

Ellerinizi kullanarak karışımı bir ceviz büyüklüğünde toplar haline getirin veya köfte yapmak için bir falafel kepçesi kullanın. Ardından, bitkisel yağı yaklaşık 130 ºC’ye ısıtın ve falafelinizi her iki tarafta birkaç dakika veya altın rengi kahverengi olana kadar kızartmaya başlayın. Kağıt havluların üzerine boşaltın.

Falafelinizi doğranmış domates, soğan ve yeşil biberle birlikte tahin ile gezdirerek servis edin.

 

İpucu

Kızartmaya başlamadan önce, tavanın ortasına yavaşça tek bir falafel topu atarak yağ sıcaklığını test edin. Genellikle her taraf 2-3 dakika sürer ve falafeliniz bundan daha hızlı kızarırsa, yağ çok sıcaktır, yani dış kısım yanar ve iç kısımlar çiğ kalır.

 

Bir Cevap Yazın