Nigiri (Japonya)

nigiri suşi nedir

Nigiri veya nigirizushi, etin dilimlenip suşi pirincinin üzerine konulduğu özel bir tür elle preslenmiş suşi çeşididir. 1800’lü yıllarda Tokyo’da (daha sonra Edo olarak adlandırılır) geliştirildi. Bazen, nori yosunu tüm karışımı sarmak ve bir arada tutmak için kullanılır.

Üzeri genellikle karides, ton balığı, mezgit balığı veya yılan balığı gibi deniz ürünleri kullanılır ve her zaman taze ve en yüksek kalitede olmalıdır. Geleneksel olarak nigirizushi, shiso yaprakları, wasabi, soya sosu veya turşu zencefil ile eşleştirilir. Bazen daikon ve tuzlanmış deniz yosunu ile süslenir.

Yemek geleneksel olarak tek bir ısırıkta elle yenir.

Nigiri Sushi Çeşitleri

sake nigiri nedir

Sake nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Somon dilimleri ile doldurulmuş elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Yemeğin yumuşak bir dokusu ve temiz bir yüzeyi vardır, ancak tadı maguro (tuna) nigiri suşi’den biraz daha balık olabilir.

unagi nigiri suşi

Unagi nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşisidir. Genellikle pişirilen tatlı su yılan balığı dilimleri ile doldurulmuş elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Yemeğin yumuşak bir dokusu ve hafif bir tadı vardır. İstenirse, yılan balığı pürmüz makinesi ile hafifçe kızartılabilir.

tamago nigiri nedir

Tamago nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Bir dilim yumurtalı omletle doldurulmuş elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Yemeğin tatlı bir tadı vardır, çünkü yumurtalar dashi ve şekerle pişirilir.

Ebi nigiri, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Üzerine tereyağlı karides serpilmiş, elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Herhangi bir büyük karidesle yapılabilir, ancak kuruma ebi’nin (Penaeus japonica) en iyisi olduğu söylenir. Karides şişe takılır, kaynatılır, buzda soğutulur (sadece dışı soğuyana kadar, içi sıcak kalır) ve bazen daha sert ve biraz daha lezzetli olması için zencefil suyuyla marine edilir.

maguro nigiri

Maguro nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Ton balığı dilimleri ile doldurulmuş elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Ton balığının farklı kesimleri otoro (yağlı), chutoro (orta yağlı) ve akami (kırmızı et) olarak sınıflandırılır.

otoro nigiri

Otoro nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Elde preslenmiş suşi pirincinden oluşur ve üstüne yağlı ton balığı dilimleri yerleştirilir. Ton balığının farklı kesimleri otoro (yağlı), chutoro (orta yağlı) ve akami (kırmızı et) olarak sınıflandırılır.

Akami nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Akami (kırmızı et) ton balığı dilimleri ile tepesinde elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Otoro (yağlı ton balığı) nigiri suşi ve chutoro (orta yağlı ton balığı) nigiri suşi çeşitleri de vardır ve hepsi maguro (ton balığı) nigiri suşi altında sınıflandırılır.

Chutoro nigiri

Chutoro nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Orta yağlı ton balığı dilimleri ile doldurulmuş elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Ton balığının farklı kesimleri otoro (yağlı), chutoro (orta yağlı) ve akami (kırmızı et) olarak sınıflandırılır.

tako nigiri

Tako nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Üzerinde ahtapot dilimleri bulunan elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Yemeğin hafif, hafif tatlı ve ekşi bir tadı ve oldukça çiğnenebilen bir dokusu vardır. Geleneksel olarak, bu tür suşi tek lokmada elle yenir.

Ika nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Kalamar dilimleri ile doldurulmuş elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Yemeğin zengin bir tadı ve sert ve yapışkan, hafif çiğneyen ancak lastiksi olmayan bir dokusu vardır. Geleneksel olarak, bu tür suşi tek lokmada elle yenir.

hotate nigiri

Hotate nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Taze çiğ tarakla doldurulmuş elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Yemeğin yumuşak bir dokusu ve hafif tatları var, bu da onu harika bir orta seviye suşi yapıyor. Geleneksel olarak, bu tür suşi tek lokmada elle yenir.

otoro nigiri

Otoro nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Elde preslenmiş suşi pirincinden oluşur ve üstüne yağlı ton balığı dilimleri yerleştirilir. Ton balığının farklı kesimleri otoro (yağlı), chutoro (orta yağlı) ve akami (kırmızı et) olarak sınıflandırılır.

 

hamachi nigiriHamachi nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Sarı kuyruklu ton balığı olarak da bilinen genç Japon amberjack dilimleriyle kaplı elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Yemeğin yumuşak bir dokusu ve somon nigiri suşi veya tuna nigiri suşi kadar derin olmayan tatları var.

Anago nigiri susi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Tuzlu su yılan balığı (anago) dilimleri ile tepesinde elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Anago her zaman pişirilir ve işlem sırasında yağ parçalanır. Sonuç olarak, et çok yumuşak bir kıvam geliştirir ve daha çiğnenebilir ve yoğun bir dokuya sahip olan unagi’den (tatlı su yılan balığı nigiri) daha kabarık hale gelir.

Uni nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Kremsi, sert, narin ve pürüzsüz bir dokuya ve zengin, tuzlu bir tada sahip olan yumurta üreten uni, deniz kestanesi gonadları ile tepesinde elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Uni, pirincin üzerine, tipik olarak arada bir miktar wasabi ile yerleştirilir.

Hirame nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Üstü hirame veya pisi balığı ile kaplanmış elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Çoğu suşi restoranı, sonbaharın sonundan kışın sonuna kadar hirame nigiri sunar. Balık çiğnenebilir bir dokuya ve ince, hafif tatlara sahiptir.

iwashi nigiri

Iwashi nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi çeşididir. Üzerine sardalya dilimleri ile doldurulmuş elle preslenmiş suşi pilavından oluşur. Yemeğin çok balıklı bir tadı ve biraz sert olabilen bir dokusu var. Sardalye son derece taze olsa bile aromalar keskindir.

Kohada nigiri sushi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Üzerine kohada veya tirsi balığı dilimleri konulan elle preslenmiş suşi pirinci, ucuz ve çoğunlukla suşi için kullanılan gümüş tenli bir balıktan oluşur. Balık tipik olarak tuzlanır ve umami lezzetlerini ortaya çıkaran sirke ile marine edilir.

buri nigiri

Buri nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Sarı kuyruklu ton balığı olarak da bilinen Japon amberjack dilimleriyle kaplı elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Yemeğin yumuşak bir dokusu ve somon nigiri suşi veya tuna nigiri suşi kadar derin olmayan tatları var.

Aji nigiri sushi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Aji veya istavrit balığı dilimleri ile tepesinde elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Aji veya istavrit diğer uskumrulardan daha küçüktür ve tadı daha hafiftir. Bu balık turşusu zencefil (gari), taze soğan (negi) ve mirin ile iyi gider.

Sumi ika nigiri, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Bir yumuşakça olan altın omurgasız mürekkepbalığı (sumi ika, mürekkep kalamar anlamına gelir) dilimleri ile elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. Altın omurgasız mürekkepbalığı çok yumuşaktır ve hassas ve tatlı bir tada ve çiğnenebilir bir dokuya sahiptir.

Hamaguri nigiri suşi, geleneksel bir Japon nigiri suşi türüdür. Haşlanmış hamaguri istiridyesi ile elle preslenmiş suşi pirincinden oluşur. İstiridye kabukları, balçıktan kurtulmak için önce bir akan su altında birbirine sürtülür. İstiridyeler sake içinde kaynatılır, daha sonra açık hale getirilir ve eti çıkarılır.

Temarizushi

Temarizushi veya temari suşi, bir topun içine yuvarlanan nigirizushi çeşitidir. Pişirilmiş pirinç, hazırlamak için pirinç sirkesi, şeker ve tuzla karıştırılır, ardından kombinasyon bir top haline getirilmeden önce seçtiğiniz malzeme ile doldurulur.

Bir Cevap Yazın