Carpetbag Steak (Avustralya)

carpetbag steak

Carpetbag steak, kemiksiz dana bifteği ve taze çiğ istiridyelerin çökmekte olan lezzetlerini birleştiren bir et spesiyalitesidir. Genellikle diğer benzer kombinasyonlarda olduğu gibi, etin üstüne gitmek yerine, istiridyelerin, bir kaburga eti bifteğinin (Avustralya’da scotch fileto bifteği olarak adlandırılır) kalın bir uç kesiminde oluşturulan bir cebe sıkı bir şekilde sıkıştırılması amaçlanmıştır.

Doldurulduktan sonra, poşet veya şişle kapatılır ya da sicimle dikilir ve daha sonra biftek, genellikle et hala seyrek olana kadar tavada pişirilmeye veya ızgaraya hazır hale gelir. Avustralya ile olan güçlü bağlantısına rağmen, yaygın bir varsayıma göre bu yemeğin kökeninin Amerikadır.

Carpetbag Steak, 1950’lerde Avustralya’nın Sidney kentinde ikonik bir statü kazandı; bu, muhtemelen onunla Avustralya mutfağı arasındaki bağın nasıl ortaya çıktığıdır. Bununla birlikte, yemeğin, 1950’lerden önce, Los Angeles merkezli Chasen’s gibi ABD restoranlarında ortak bir menü öğesi olduğuna dair kanıtlar var, bu da Avustralya’nın bu konudaki iddiasını çürütüyor.

Bir teoriye göre, Luis Diat, 1941’de yayınlanan Cooking a la Ritz kitabında, bu uzmanlığın ilk basılı tarifi olarak kabul edilen şeyi içerdiğinden, yemeğin mucidi olarak kabul ediliyor. Menşei konusundaki anlaşmazlık devam etse de sığır eti ve istiridye kombinasyonunun bu buluştan önce geldiği bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s