Fungee and Pepperpot (Antigua ve Barbuda)

Fungee and Pepperpot

Fungee ve pepperpot, Antigua ve Barbuda’nın ulusal yemeğidir ve bir çeşit mantar ve biber yahnisi servis edileceğini düşünmekle birlikte, gerçek, alışılmadık adın önerdiğinden çok daha ilginçtir. Fungee, bamya ile karıştırılmış mısır unundan oluşan, polentaya benzer bir ekmek topudur.

Fungee yapmak için bamya tuzlu suda kaynatılır ve nemli mısır unu ile karışım katılaşana kadar karıştırılır. Karışım tavaya yapışmadığında fungee tüketilmeye hazırdır. Öte yandan Pepperpot, aslen Guyana’dan gelen ancak Karayip adalarına uyarlanmış tek kaplık bir güveçtir.

Papperpot’un ana bileşeni, acı manyok bitkisinin köklerinden elde edilen kalın, yapışkan bir sıvıdır ve doğru pişirilmezse son derece zehirlidir, bu nedenle yemeği yaparken cesur olmasa da dikkatli olunmalıdır. Güveç geleneksel olarak mevcut herhangi bir et veya balıkla yapılır ve genellikle ineğin topuğunu ve domuz kuyruğunu içerir, ancak mutfakta bulunan et veya balıkları eklemek nadir değildir.

Bu yemek, bir araya getirilen iki ayrı öğünden oluştuğu için, ucuz et ve karbonhidrat kombinasyonunun bir günlük ağır çalışma için dengeli ve besleyici bir diyet sağladığı bölgedeki köle nüfusu zamanlarına kadar uzanabilir.

Bir Cevap Yazın