Locro (Arjantin)

locro

Locro, İspanyol fatihlerinin gelişinden çok önce Güney Amerika’da ortaya çıkan yoğun kıvamlı ve besleyici bir güveçtir. Bu otantik ve geleneksel yahninin çok sayıda çeşidi vardır, ancak en ünlü versiyonu, çoğunlukla kuru beyaz mısır taneleri, et ve sebzelerle yapılan Arjantin locrosudur.

Yemek genellikle domuz eti veya sığır eti kesimlerinin yanı sıra kaburga veya sakatattan oluşurken, bazı versiyonlar sosis ve füme domuz pastırması içerebilir. Diğer bileşenler arasında kuru mısır taneleri (hominy), çeşitli baharatlar ve kabak ve patates gibi sebzeler bulunur.

Locro’nun dağlık Andes bölgesinde ortaya çıktığına ve yerli İnka medeniyetinin mutfak geleneklerinden büyük ölçüde etkilendiğine inanılıyor. Arjantin’de, yemek genellikle Mayıs Devrimi Günü veya çok sayıda resmi toplantı gibi özel günlerde servis edilir, ancak aynı zamanda sert kış mevsimlerinde temel bir öğündür.

Locro her zaman sıcak servis edilir, yanında ekmek bulunur ve genellikle üzerine geleneksel bir acı sos olan quiquirimichi eklenir. Genellikle Arjantin ile ilişkilendirilmesine ve ulusal yemekleri olarak kabul edilmesine rağmen, farklı locro çeşitleri diğer Güney Amerika ülkelerinde popülerdir,

Locro Tarifi

Locro İçin Gerekli Malzemeler (6 kişilik)

1 su bardağı kuru beyaz mısır
2 orta boy beyaz soğan, doğranmış
2 diş sarımsak, ince dilimlenmiş
1 pırasa, ince dilimlenmiş
200 gr kalın dilimlenmiş füme domuz pastırması (panceta salata), küp küp doğranmış
2 hafif baharatlı sosis (chorizo de cerdo), dilimlenmiş
3 cm kalınlığında yahni biftek, osso buco, cuadril veya benzeri, küp doğranmış
1 su bardağı işkembe (mondongo – isteğe bağlı!), doğranmış
Domuz ayağı (patitas de cerdo – isteğe bağlı)
1 su bardağı lima fasulyesi (porotos pallares, isteğe bağlı)
1 çay kaşığı öğütülmüş kimyon
1 çay kaşığı tatlı kırmızı biber
Karabiber ve tuz
1 su bardağı balkabağı (zappallo anco), küp doğranmış
1 su bardağı tatlı patates (batata), doğranmış
1 büyük patates

Locro Nasıl Yapılır

Kurutulmuş beyaz mısırı en az iki bardak suda en az 12 saat – tercihen gece boyunca bekletin.

Büyük, kalın tabanlı bir tencerede soğan, sarımsak, pırasa, biftek, sosis, domuz ayağı ve işkembe ve pastırmayı soğanlar yarı saydam olana kadar biraz bitkisel yağda pişirin. Kimyon, kırmızı biber, biraz tuz ve taze çekilmiş karabiberi ekleyin.

Ara sıra karıştırarak 10 dakika pişirin. Beyaz mısır tanelerini ekleyin ve ardından malzemeleri yaklaşık 4-5 cm kaplayacak kadar sıcak su ekleyin.

Kullanıyorsanız sebzeleri ve lima fasulyesini ekleyin. Her şeyi kaynatın, ısıyı azaltın, örtün ve yaklaşık iki saat pişirin. Her 20 dakikada bir tencereyi kontrol edin ve karıştırın.

İki saat sonra tencerenin kapağını alın ve kısık ateşte pişirmeye devam edin. Kemikleri çıkarın. Sebzeleri yavaşça ezin ve nişasta serbest kaldıkça karışım bir güveçte kalınlaşacaktır. Zengin, kalın bir kıvam elde edene kadar ezmeye ve pişirmeye devam edin. Tat için biraz daha tuz ekleyin.

Bir Cevap Yazın