Locro (Arjantin)

locro

Locro, İspanyol fatihlerinin gelişinden çok önce Güney Amerika’da ortaya çıkan yoğun kıvamlı ve besleyici bir güveçtir. Bu otantik ve geleneksel yahninin çok sayıda çeşidi vardır, ancak en ünlü versiyonu, çoğunlukla kuru beyaz mısır taneleri, et ve sebzelerle yapılan Arjantin locrosudur.

Yemek genellikle domuz eti veya sığır eti kesimlerinin yanı sıra kaburga veya sakatattan oluşurken, bazı versiyonlar sosis ve füme domuz pastırması içerebilir. Diğer bileşenler arasında kuru mısır taneleri (hominy), çeşitli baharatlar ve kabak ve patates gibi sebzeler bulunur.

Locro’nun dağlık Andes bölgesinde ortaya çıktığına ve yerli İnka medeniyetinin mutfak geleneklerinden büyük ölçüde etkilendiğine inanılıyor. Arjantin’de, yemek genellikle Mayıs Devrimi Günü veya çok sayıda resmi toplantı gibi özel günlerde servis edilir, ancak aynı zamanda sert kış mevsimlerinde temel bir öğündür.

Locro her zaman sıcak servis edilir, yanında ekmek bulunur ve genellikle üzerine geleneksel bir acı sos olan quiquirimichi eklenir. Genellikle Arjantin ile ilişkilendirilmesine ve ulusal yemekleri olarak kabul edilmesine rağmen, farklı locro çeşitleri diğer Güney Amerika ülkelerinde popülerdir,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s