Trinxat (Andorra)

trinxat

Trinxat, dilimlemek, ezmek veya doğramak anlamına gelen Katalanca trinxar kelimesinden gelir. Mantar, sarımsak, domuz eti veya domuz pastırması, tuz, karabiber ve zeytinyağı ilavesi ile doğranmış ve püre haline getirilmiş lahana ve patatesten oluşan lezzetli bir Andorra yemeğidir.

Püre, yağda kızartılmış ve pastırma parçalarıyla süslenmiş küçük krepler halinde düzleştirilir. Trinxat, donla temas ettikten sonra lahana en iyisi olduğu ve Andorra’nın dağlık kesimlerindeki yüksek rakımlardakilerden daha iyi koşullara sahip olmadığı için ideal bir kış yemeği.

Yerel halk, fakir topraklarda yetişen mahsullerden en iyi şekilde yararlanmayı öğrendi, bu nedenle, tabakta patateslerin yoğun bir şekilde temsil edilmesi alışılmadık bir durum değil. Hazırlanması hızlı, kolay ve ucuzdur ve o kadar popüler olmuştur ki, Puigcerdá kasabasında kutlanan kendi festivali bile vardır.

En otantik deneyim için, bu lezzetli yemeği ince kıyılmış maydanozla süslemeniz ve hala sıcakken tadını çıkarmanız önerilir.

Trinxat Tarifi

Trinxat İçin Gerekli Malzemeler (4 kişilik)

1 yeşil lahana, dörde bölünmüş
3 orta boy patates, soyulmuş ve dörde bölünmüş
3 şerit pastırma, doğranmış
4 diş sarımsak, kıyılmış
2 yemek kaşığı kıyılmış taze maydanoz
Zeytin yağı
Tuz ve karabiber

Trinxat Nasıl Yapılır

Tuzlu suyla dolu büyük bir tencerede, patatesleri ve lahanayı yumuşayana kadar kaynatın. İyice süzün. Sebzeleri düşük ateşte tekrar tencereye alın ve buharın biraz daha kurumasını bekleyin. Lahana ve patatesleri kıyılmış sarımsakla kabaca ezin.

Büyük bir tavada pastırmayı çıtır çıtır olana kadar orta ateşte pişirin.

Isıyı orta yüksekliğe yükseltin. Pastırma üzerine patates ve lahana ekleyin. Düz bir kek yapmak için tavaya bastırın. Alt altın kahverengi olana kadar pişirin. Üstü sıcak ve hafif altın rengi olana kadar ızgaranın altında bekletin.

Pastırmalı tarafı yukarı bakacak şekilde servis tabağına ters çevirin

Bir Cevap Yazın