Fish and Chips (İngiltere)

fish and chips

Bu rahatlatıcı ve çok sevilen İngiliz ulusal yemeği, taze kızartılmış, beyaz balık filetosu ve büyük dilimlenmiş ve kızarmış patateslerden oluşur. Morina balığı, mezgit balığı ve pisi balığı yemek için kızartılan en yaygın balık türleridir ve müşteriler istedikleri balık türünü seçebilirler; morina en popüler seçimdir.

Filetolar yumurta, süt ve undan yapılan bir hamurun içine daldırılır ve daha sonra patateslerle birlikte yağ, domuz yağı veya dana eti ile kızartılır. Bu yemeğin kökenleri 17. yüzyıla kadar uzanıyor; patates kızartması kış aylarında balık yerine kızartılırken, Yahudi mülteciler tarafından ülkeye kızarmış balık getiriliyor.

Fish and chips, ülkenin her yerinde ortaya çıkan ve tuz, sirke, lapa bezelye, köri sosu, ketçap, kahverengi sos gibi birkaç yan ürün sunan sayısız cips (balık ve cips dükkanları) için favori bir paket servis yemeğidir.

Geleneksel olarak, yemek, dışarıda yemeyi kolaylaştırmak için yağlı kağıt ve bir kat gazete ile sarılmış olarak servis edilir ve İngilizlerin yaptığı gibi yapmak istiyorsanız, onu yemenin tek kabul edilebilir yolu budur.

Fish and Chips Tarifi

Fish and Chips İçin Gerekli Malzemeler (4 Kişilik)

Patates Cipsi

800 gr soyulmamış, aynı boy patates
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Bezelye

300 gr donmuş bezelye
1 yemek kaşığı zeytinyağı
2 çay kaşığı limon suyu

Balık

650 gr (yaklaşık) derisiz mezgit balığı, barlam balığı veya morina filetosu, 4 eşit büyüklükte parçalar halinde kesilmiş
50 gr kendiliğinden kabaran un, artı 1 yemek kaşığı (hazır kek unu)
50 gr mısır unu
1 yumurta akı
125 ml soğuk soda
1 limon, dilimlenmiş
600 ml ayçiçek yağı, kızartma için

Kendinden Kabaran Un

1 bardak un (150 gr.)
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1 tutam tuz

Fish and Chips Nasıl Yapılır

Patatesleri her bir dilimi 1,5 cm kalınlığında cips olacak şekilde kesin. Cipsleri büyük bir tencereye alın ve üzerlerini suyla kapatın. Su kaynadıktan sonra, ısıyı düşürün ve sadece dört dakika kaynamaya bırakın, ardından boşaltın ve temiz bir beze aktarın. Cipsleri hafifçe kurulayın ve soğumaya bırakın. Cipsler soğurken fırını ön ısıtmaya 220 °C’ye ayarlayın. Isıtıldıktan sonra, fırına bir yemek kaşığı zeytinyağı ile büyük, sığ yapışmaz bir tepsi koyun ve 10 dakika ısınmasını bekleyin. Şimdi soğutulmuş cipsleri bir kaseye koyun ve kalan yağla birlikte atın. Sıcak bir tepsiye tek kat halinde düzenleyin ve önce 10 dakika pişirin, ardından ters çevirin ve 5 dakika daha pişirin. Şimdi, cipsleri ikinci kez çevirin ve gevrekleşene kadar 5-8 dakika pişirin, ardından süzmek için bir kağıt havlu üzerine koyun.

Cipsler hala pişerken bezelyeleri hazırlayabilirsiniz. Kaynar suda dört dakika pişirin. Süzün ve bir kaseye aktarın, ardından çatalın arkasını kullanarak hafifçe ezin. Yağı, limon suyunu ve taze rendelenmiş biberi karıştırın, ardından üzerini kapatın ve kenara koyun.

Bir tabağa 1 yemek kaşığı unu koyun ve balık filetolarını kağıt havluyla kurulayın. Her filetoyu unla kaplayın ve fazlasını alın. Ayrı ayrı 50 g unu, mısır unu, bir tutam tuz ve biraz öğütülmüş karabiberi karıştırın, ardından başka bir kapta bir yumurta akını köpürene kadar çırpın. Suyu un karışımına dökün, dökerken dikkatlice çırpın, ardından yumurta akını ekleyin ve hamurla karışana kadar çırpın. Ağır bir yapışmaz tavayı yarıya kadar yağla doldurun ve 200 °C’ye ısıtın (yağın istenen sıcaklığa ulaştığını bilmek için bir termometre kullanın).

Balık filetolarını hamurun içine daldırın, eşit şekilde kaplandıklarından emin olun ve ardından hemen sıcak yağa koyun. İki balık filetosunu bir seferde 5-6 dakika kızartın ve diğer tarafını çevirin, her zaman yağın sıcaklığınn düşmediğinden veya 200 °C’nin üzerine çıkmadığından emin olun. İşlemi kalan filetolarla tekrarlayın.

Bezelyeleri yeniden ısıtın ve tabaklara ayırın, ardından her birine bir parça balık, patates kızartması ve limon dilimleri ekleyin.

Pişirme ipuçları

Hamur: Hamuru hazırlarken akılda tutulması gereken en önemli şey, kızartıldığında hafif, gevrek bir doku verecek şekilde mümkün olduğunca fazla hava kaparcığının olmasıdır. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Geleneksel tarifte olduğu gibi kabartma tozu eklemek bir yoldur, musluk suyu yerine bira veya köpüklü su kullanmak da başka bir yoldur ve bazı şefler maya bile eklerler. Hamurun mümkün olduğunca çok baloncuk içermesini istediğiniz için dinlenmeye bırakmayın, hazırladıktan hemen sonra kullanın; ne kadar çok dinlenirse, o kadar çok baloncuk kaybedersiniz. Ayrıca, hamuru olabildiğince pürüzsüz hale getirmenize gerek yoktur. Orada burada birkaç topak bırakın; kızartıldıklarında harika çıtır hamur yapacaklardır.

Patates: Patatesleri kalın bir şekilde kesin ama çok da kalın olmasın, aksi takdirde iç kısımları kızardığında çiğ kalacaktır. Ayrıca patatesleri kısa bir süre haşlamak, dış kısmın inanılmaz derecede gevrek olmasına yardımcı olacaktır. Her durumda, patateslerinizi daima hafifçe kurutmalısınız; Üzerlerinde su olması kızartma yağının sıcaklığını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda sıçramaya da neden olabilir.

Balık: Tercih edilen balıklar morina ve mezgit filetolarıdır, ancak bunun yerine pollock, coley, pisi balığı ve paten gibi diğer beyaz balık türleri kullanılabilir. Deriyi çıkarmanız veya bırakmanız sadece kişisel bir tercih meselesidir.

Kızartma: Sıcaklık söz konusu olduğunda, çeşitli tarifler kızartma yağının ne kadar sıcak olması gerektiği konusunda size farklı talimatlar verecektir; bazıları için 160 °C, bazıları için 200 °C’nin üzerinde. En iyi sonuçlar için 190 °C civarında tutmanız gerekir. Ayrıca, fritöz kullanmıyorsanız, yağın doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmak için her zaman bir termometre kullanın.

Yöntem: Balığı hamurun içine daldırmadan önce unlayın; bu, hamurun balığa daha iyi yapışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, hamurun içine yumurta veya süt eklemekten kaçınmaya çalışın, çünkü bunlar balığın tadını bastırır. Profesyonel aşçılar jamuru daha hafif hale getirmek için soğuturlar veya hazırlarken soğuk su ya da soğutulmuş un kullanırlar.

Servis: Başlangıçta balık ve patates kızartması eski gazetelerde servis edilirdi ve üzerine tuz ve sirke serpilirdi, genellikle çoğu dükkan malt sirkesi kullanırdı. Diğer geleneksel yan yemekler arasında vazgeçilmez lapa bezelyenin yanı sıra turşular, yumurta ve soğan yer alır. Günümüzde daha yaygın yan yemekler, balığın üzerine sıkmak için bir dilim limon veya daldırma için köri ve tartar sosudur.

Bir Cevap Yazın