Lazanki (Beyaz Rusya)

lazanki

Lazanki kelimesi, Belarus ve Polonya’da bir tür makarna ve aynı adı taşıyan yemek için kullanılır. Makarna hamuru buğday, çavdar veya karabuğday unu, su, tuz ve yağ ile yapılır. Yassılaştırılmış hamur kareler veya üçgenler halinde şekillendirilir, kaynatılır, daha sonra tipik olarak makarnanın üzerine eklenen domuz yağı ve soğanla birleştirilir.

Lazanki makarnası 16. yüzyılda Belarus’a ortaya çıkmıştır. Lent sırasında makarna, püre haline getirilmiş çilek veya haşhaş tohumu eklenerek zenginleştirilir. Yemek ayrıca lezzetleri arttırmak ve daha önemli hale getirmek için et, lahana veya ekşi krema ile birleştirilebilir.

Bu durumda, lazanki geleneksel olarak tencerelerde pişirilir ve altın-kahverengi bir renk oluşana kadar üzerine rendelenmiş peynir konur.

Lazanki Tarifi

Lazanki İçin Gerekli Malzemeler

Lazanki

Un
Su
Tuz ve şeker
Yağ

Dolgu

70 gr füme pişmiş sığır eti
100 gr yarı tütsülenmiş sosisler
1 orta boy soğan
Sebze yağı
50-70 gr krema
50 gr rendelenmiş sert peynir

Lazanki Nasıl Yapılır

Unu eleyin, içi boş hale getirin, tuz ve şeker ekleyin ve esneklik için biraz bitkisel yağ ekleyin. Üzerine yavaşça su dökün. Hamuru sertleşip esnek hale gelene kadar yoğurun.

Hamuru açın; katman 1-1,5 mm kalınlığında olmalı, eşkenar dörtgen kesilmelidir. Oda sıcaklığında biraz kurumasını bekleyin. Beklemek istemiyorsanız 100-120 C fırında kurutabilirsiniz. Lazanki’yi tuzlu kaynamış suda 5-7 dakika arası haşlanmaya bırakın.

Bu arada dolguyu yapın. Eti doğrayın ve yağ eriyene kadar kızartın. İnce doğranmış soğanları ilave edin ve altın rengini alana kadar sotelemeye devam edin. Sosisleri içine koyun ve 3-4 dakika daha kızartın.

Dolgu hazır olduğunda haşlanmış lazankinin pişirildiği tencereye az miktarda suyla ekleyin. Krema ve peyniri ekleyin. Karıştırmaya devam edin. Peynir yapışkan hale geldiğinde ocaktan alın, bir tabağa koyun ve otlar ile süsleyin.

Lazanki de pişirilebilir. Bunun için seramik bir tencere alın, haşlanmış lazanki ve dolguyu üst üste koyun, krema, peyniri ilave edip altın rengini alana kadar fırına koyun.

Bir Cevap Yazın