Vitoulet (Belçika)

Vitoulet, tipik olarak dana kıyması, ekmek, süt, yumurta, arpacık soğanı ve maydanozun birleşimiyle yapılan bir Belçika köftesidir. Et karışımı genellikle tuz, karabiber ve hindistan cevizi ile tatlandırılır ve daha sonra her tarafı güzel renklenip gevrek olana kadar eritilmiş tereyağında kızartılan toplar halinde şekillendirilir.

Başka bir versiyon, dana eti veya domuz eti, yumurta sarısı, süte batırılmış ekmek, maydanoz, tuz ve karabiber kombinasyonu ile hafifçe uzatılmış köfte yapmayı gerektirir. Bu versiyon için, köfte kızartılmış tereyağında kızartılmadan önce ekmek kırıntılarında yuvarlanmalıdır.

Vitoulet köftesi tipik olarak Belçika’nın Charleroi şehri ile ilişkilendirilir ve genellikle Liège şehrinden gelen ve genellikle kıyma ve sığır eti, yumurta sarısı, soğan, kremadan oluşan boulet à la liégeoise adlı başka bir Belçika köftesi ile karıştırılır. Farklı bileşenlerin yanı sıra, köfte genellikle vitoületlerden daha büyüktür ve genellikle yanlarında sosla birlikte sıcak olarak servis edilir.

Vitoulet köftesi ise hem sıcak hem de soğuk olarak, soslu veya sossuz tüketilebiliyor ve genellikle yanında patates ve taze salata eşlik ediyor.

Vitoulet Tarifi

Vitoulet İçin Gerekli Malzemeler

500 gr kıyılmış domuz eti (veya yarım dana, yarım domuz)
100 gr ekmek
Süt
2 yumurta
2 arpacık, doğranmış
1 diş sarımsak
Maydanoz

Vitoulet Nasıl Yapılır

100 gr ekmeği süte batırın ve fazla sütü almak için sıkın.

Hazırladığınız ekmeği derin bir kapta kıyma, tuz, karabiber, iki yumurta, doğranmış arpacık soğanı, bir diş sarımsak ve maydanozla homojen bir macun elde edene kadar karıştırın. On topa bölün

Köfteleri bir tavada tereyağında pişirin.

Bir Cevap Yazın