Ambuyat (Brunei)

Ambuyat

Ambuyat, tutkal benzeri bir maddede pişirilen sago palmiye ağacı nişastasından yapılan, yapışkana benzeyen, Brunei’nin ulusal yemeğidir. Genellikle öğle yemeğinde fermente ekşi sos ve yanında çeşitli sebzelerle yenir. Ambuyat, geleneksel olarak pilavın yerini alacak özel günler için hazırlanır.

Yerliler bunu, chandas olarak bilinen çift uçlu bir bambu sopayla yerler ve Ambuyat’ı yemenin en iyi yolu, onu çubuğun etrafında döndürmek, ardından bir sosa batırmak ve çiğnemek yerine yutmaktır. Ambuyat’a çeşitli yan yemekler, dip soslar ve soslar eşlik edebilir. En popüler dip soslar, yerel bir ekşi meyveden yapılan binjai ve ünlü durian meyvesiyle yapılan tempoyak’tır.

Ambuyat Tarifi

Ambuyat İçin Gerekli Malzemeler (2 kişilik)

500 gr sago nişastası, tapyoka veya patates nişastası ile değiştirilebilir
600 ml su
1 acı biber
Tuz
1 tatlı kaşığı karides ezmesi
1 yemek kaşığı kurutulmuş karides
2 yemek kaşığı durian tempoyak

Ambuyat Nasıl Yapılır

Suyu bir su ısıtıcısında kaynatın.

Bu sırada nişastayı bir kapta biraz su ile karıştırıp kenara alın.

Kurutulmuş karidesleri ve tay biberini taş bir kaseye (lasung da denir) koyun ve malzemeler iyice birleşene kadar karıştırın.

Karides ezmesini ekleyin ve iyice birleşene kadar karıştırın. Ardından damak zevkinize göre biraz tuz ekleyin. Küçük bir kaseye koyun.

Sos karışımının üzerine biraz sıcak su dökün ve durianı ekleyin. İyice karıştırın.

Su kaynadıktan sonra, nişastanın üzerine biraz yapışkan görünene kadar yavaş yavaş dökün, ardından sert ve nişastalı olana kadar tahta bir kaşıkla çırpın.

Sıcakken servis yapın.

 

Bir Cevap Yazın