Calentita (Cebelitarık)

Calentita

Sıcak olarak çevrilen calentita, sossuz koyu unlu pizzaya benzeyen ve fırında pişen Cebelitarık’ın ulusal yemeğidir. Her zaman sıcak servis edilir ve nohut unu, su, zeytinyağı, tuz ve karabiber gibi baharatlardan oluşur.

Calentita ilk olarak 16. yüzyılda Cenevizli göçmenlerin tarifi Cebelitarık’a getirmesiyle ortaya çıktı. Yemeğin adını, bir parça yağlı kağıt üzerinde calentita’yı taze ve sıcakken satmak umuduyla bağıran sokak satıcıları tarafından adlandırıldığına ve kelimenin anlamını sıcaklıktan yiyeceğe aktardığına inanılıyor.

Calentita Tarifi

Calentita İçin Gerekli Malzemeler (6 kişilik)

1 litre su
250 gr un (nohut unu)
1/2 çay kaşığı yığılmış tuz
Karabiber
Zeytin yağı

Calentita Nasıl Yapılır

20×30 cm fırın kabının altını 1 mm zeytinyağı ile kaplayın.

Tabanı kapladıktan sonra, tabağı dört kenarından biraz eğerek aşağıdan yukarıya doğru yaklaşık 1 ila 2 cm yüksekliğinde yağlayın.

Ardından, yağlanmış fırın kabını fırının ortasına yerleştirin ve üst ve alt ısıtıcıları 150 C’ye ayarlayın.

Fırın ve tabaktaki yağ ısınırken, hayal edebileceğiniz en basit karışım üzerinde çalışmaya başlarız: Suyu, gram unu, tuzu ve karabiberi 2 litrelik bir ölçü kabına koyun.

Unun tamamı ıslanana veya dibe batıncaya kadar una herhangi bir mutfak malzemesi veya elektrikli el blenderi ile bastırın ve karıştırın, ardından blenderi açın ve karışımı pürüzsüz kremsi bir yüzeye (topak kalmadan) karıştırın.

Fırın seçilen sıcaklığa ulaştığında, tabağı çıkarın (bu noktada çok sıcak olduğu için çok dikkatli olun) ve mutfağın tepesini bozmamak için doğrama tahtası üzerinde bekletin.

Karışımı biraz karıştırın ve soğuk sulu karışım sıcak yağla temas ettiğinde herhangi bir sıçramaya neden olmamak için içeriği yavaşça yemeğe dökün.

Pişirdikten sonra yemeği tekrar fırına koyun ve fırın fanı açıkken 40 dakika, karışımın üstü açık kahverengi sarı bir renk alana kadar pişirin. (Fan olmadan yaklaşık 1 saat açık kahverengi sarı renge tekrar pişirilmelidir.)

Bittiğinde fırından çıkarın ve bir tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın.

Ilıktan biraz daha soğuk servis edilmelidir.

Bir Cevap Yazın