Churrasco (Brezilya)

Churrasco

Churrasco, sığır eti, dana eti, kuzu eti, domuz eti ve tavuğun sulu parçalarının, dilimlerinin, bifteklerinin ve pirzolalarının büyük şişlerin üzerine yerleştirildiği ve odun ateşinde ızgara yapıldığı bir Brezilya barbekü yöntemidir. Bu yöntem, 1800’lerin başlarında, Gaucho’ların (Rio Grade do Sul bölgesine yerleşmiş Avrupalı ​​göçmenler) bir araya gelip ateş yakıp, şişlerin üzerine büyük porsiyon et atıp, eti yavaşça kızartmasıyla başladı.

Churrascarias olarak bilinen restoranlarda şişler gösterişli bir geçit töreni ile çıkarılır ve garsonlar etleri acıkanlara göstermek için masalar arasında dolaşır. Müşteriler tercih ettikleri et türünü seçtikten sonra şişler dilimlenerek yemek tabağına alınır.

Rodízio olarak da bilinen bu barbekü deneyiminin teması yiyebileceğiniz tek şeydir, bu yüzden müşterilerin aç karnına gelmeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. Sığır eti en popüler seçenektir, ancak karaciğer ve yürek gibi sakatatlar da yenebilir.

Brezilya’da et, genellikle churrasco’da cupim adı verilen bir et parçası olarak popüler olan, etli, yağsız bir sığır türü olan zebu’dan geliyor. Churrasco, gelecek şeylerin bir ön izlemesi olarak büyük bir açık büfeden sunulan mezeler ve çeşitli salatalarla başlar.

Et için olağan eşlikçiler arasında farofa taneleri, pirinç, kızarmış patates, patates salatası, buharda pişirilmiş yeşillikler, siyah fasulye, soğan, kızarmış muz ve çok sayıda biber bazlı sos bulunur. Yemekten sonra, lezzetli bir tatlı olmasının yanı sıra, damak temizleyici işlevi de gören ızgara ananas dilimleri yenir.

Churrasco, Nikaragua, Porto Riko, Arjantin, Uruguay, Ekvador, Guatemala ve Şili gibi ülkelerde de popülerdir ve her ülkenin bu popüler barbekü tarzı için kendi favori et kesimleri ve yan yemekleri vardır.

Bir Cevap Yazın