Mkhabez (Cezayir)

Mkhabez

Cezayir’deki her önemli kutlama, geleneksel ve hassas bir Cezayir pastası olan mkhabez olmadan asla tamamlanamaz. Öğütülmüş badem, şeker, yumurta ve tatlandırıcılarla yapılır, ardından küçük, zarif şekillerde kesilir. Esasen yapmak kolaydır; hamur işi pişirildiğinde krema (royal icing) ile titizlikle süslenir.

Genellikle öğütülmüş badem pastanın tabanını yapmak için kullanılır, ancak fıstık ve ceviz de sıklıkla kullanılır. En yaygın tatlandırıcı limon veya limon kabuğu rendesidir, ancak gül suyu veya vanilya gibi diğer tipik özler de eklenebilir. Geleneksel olarak, mkhabez üçgen bir şekle sahiptir ve yalnızca mavi, pembe veya beyaz royal icing kullanır.

Modern çeşitler, dekorasyon için sayısız olasılık içerir. Herhangi bir şekilde kesilebilir ve son süslemeyle ilgili herhangi bir kısıtlama veya kural yoktur. Bu, bu tatlıyı sıra dışı ve son derece dekoratif kılan çok çeşitli olası tasarımların geliştirilmesine yol açmıştır.

Cezayir bölgesine özgüdür ve Afrika ve Fransız mutfak geleneklerini birleştirir. Karmaşık süslemeleri nedeniyle genellikle özel günlerde, özellikle Ramazan Bayramında servis edilir.

Mkhabez Tarifi

Mkhabez İçin Gerekli Malzemeler

Hamur

360 g öğütülmüş badem, soyulmuş
80 g şeker
1 ekstra büyük yumurta (yaklaşık 60 g)
1 paket vanilya
3 limon kabuğu rendesi
1 tutam deniz tuzu
İsteğe bağlı: gıda boyası

Kaplama

1 yumurta akı
200-250 gr pudra şekeri
1/2 çay kaşığı vanilya özü
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı bitkisel yağ

Mkhabez Nasıl Yapılır

Fırını önceden 180 °C’ye ısıtın. Bademleri bir fırın tepsisine yayın ve 5 ila 7 dakika, kokulu ama kızarmayıncaya kadar pişirin. Devam etmeden önce bademlerin soğumasını bekleyin.

Fırın sıcaklığını 150 °C’ye düşürün.

Robotta şeker ve bademleri karıştırın. Kullanılıyorsa gıda boyasını ekleyin ve karıştırın.

Karışımı bir kaseye aktarın ve vanilya, tuz ve limon kabuğu rendesini ekleyin.

Yumurtayı ellerinizi kullanarak yavaşça ekleyiniz. Yapışkan olmamalıdır. Hamurun biraz kuru olduğunu düşünüyorsanız, her seferinde 1 çay kaşığı olmak üzere biraz daha çırpılmış yumurta ekleyin. Bu adımı yavaşça yapın çünkü bu hamur hızla ıslanacak ve yapışkan hale gelecektir ve bu, kurabiyeleri şekillendirmeyi zorlaştırır ve hatta keklerinizin parçalanmasına neden olur. Genelde 60 gramlık bir yumurta kullanılması tavsiye edilir.

Hamuru alın ve yavaşça bir top haline getirin, ardından düzleştirin.

Artık istediğiniz şekli verebilirsiniz veya eşitli şekiller yapmak için kurabiye kesicileri kullanabilirsiniz.

Kurabiyeleri pişirme kağıdı veya silikon pişirme pedi ile kaplı fırın tepsisine yerleştirin ve 10 ila 12 dakika pişirin.

Kaplamadan önce kurabiyelerin soğumasını bekleyin.

Pudra şekerini eleyip topakları çıkararak pudrayı hazırlayın. Yumurta akını çırpın. Daha sonra pudra şekeri dışında kalan malzemeleri ekleyin, iyice karıştırın.

İstenilen kıvamı elde edene kadar yavaş yavaş pudra şekerine ekleyin. Dökülebilir olmalı ama çok akıcı olmamalıdır.

Soğutulmuş her kurabiyeyi kaplama için hazırladığınız sıvının içine daldırın ve ardından bir ızgara üzerinde en az 30 dakika kurumaya bırakın.

Kızarmış bütün kuruyemişler, drajeler, badem ezmesi gibi süslemelerle süsleyin ya da gıda boyasıyla boyamayı deneyin.

Bir Cevap Yazın