Mohinga (Burma)

mohinga

Burma’nın gayri resmi milli yemeği olarak taçlanan mohinga, bölgeye göre farklı malzemelerle zenginleştirilebilen bir balık ve pirinç noodle çorbasıdır. Bazıları yemeğin birinci yüzyıla kadar uzandığını iddia etmektedir.

19. yüzyıla gelindiğinde mohinga, düşük maliyeti nedeniyle işçi sınıfı yemeği olarak kabul edildi, ancak zamanla o kadar popüler hale geldi ki, bugün hazır çorba olarak bile satın alınabiliyor. Bu balık çorbası tipik olarak kahvaltıda tüketilse de geleneksel olarak sokak satıcıları ve yol kenarı satıcıları tarafından satılan tüm gün süren bir yemeğe dönüşmüştür.

Mohinga Tarifi

Mohinga İçin Gerekli Malzemeler

125 ml fıstık yağı
1 çay kaşığı zerdeçal tozu
Kırmızı soğan, ince dilimlenmiş
1 sap limon otu, sadece beyaz kısım, ince dilimlenmiş
2 cm dilimlenmiş zencefil
2 diş, ince dilimlenmiş sarımsak
2 çay kaşığı karides ezmesi
1 tatlı kırmızı biber
3 yemek kaşığı haşlanmış nohut
85 gr kavrulmuş pirinç unu
4 yemek kaşığı balık sosu
2 kırmızı Asya arpacık soğanı, soyulmuş
2 haşlanmış yumurta, dilimlenmiş
100 gr haşlanmış muz gövdesi (alternatif olarak muz çiçeği kullanın)
600 gr noodle
4 dal kişniş, süslemek için
4 yılan fasulyesi, ince dilimlenmiş
Bir tutam kurutulmuş pul biber

Et Suyu

1 bütün yayın balığı, temizlenmiş
1 limon otu sapı
2 diş sarımsak, ezilmiş
1 çay kaşığı zerdeçal tozu
2 litre soğuk su

Biber Salçası

3 uzun limon otu sapı, sadece beyaz kısım, ince dilimlenmiş
4 kuru biber
4 kırmızı Asya arpacık soğan, doğranmış
4 adet doğranmış sarımsak
2 cm zencefil, ince dilimlenmiş

Mohinga Çorbası Nasıl Yapılır

Suyu yapmak için yayın balığı, limon otu, sarımsak, zerdeçal ve suyu büyük bir tencereye ekleyin. Yüksek ısıda kaynatın ve yüzeye çıkan parçaları temizleyin. Isıyı düşürün ve 20 dakika pişirin. Et suyunu süzün, ardından balık etini kemiklerden çıkarın. Bir kenara koyun ve suyu ayırın.

Bu arada, bir havanda limon otu, kırmızı biber, kırmızı arpacık, sarımsak ve zencefili ezerek hamur haline getirin. Kenara koyun.

Fıstık yağını bir tencerede düşük-orta ateşte ısıtın ve zerdeçal ekleyin. Sonra acı biber salçasını ekleyin. Kırmızı soğanı, limon otu, zencefil ve sarımsağı ekleyin. 5-6 dakika pişirin. Kıyılmış balığı ekleyin ve hamurun içine koyun. Düşük-orta ateşte 20 dakika soteleyin. Karides ezmesini ve kırmızı biberi ekleyin. Lezzetleri demlemek için 5 dakika daha kısık ateşte pişirmeye devam edin.

Et suyunu yeniden orta ateşte tencereye koyun. Ezilmiş nohut, pirinç unu, balık sosu ve kuşbaşı balık karışımını ekleyin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Isıyı azaltın, 30 dakika pişirin. Kırmızı arpacık soğanı ve haşlanmış yumurtayı ekleyin. Muz gövdesini ekleyin.

Noodleları 4 kaseye bölün. Et suyunu eriştelerin üzerine dökün. Servis etmek için kişniş, yılan fasulyesi ve pul biber ile süsleyin.

Bir Cevap Yazın