Peking Duck – Pekin Ördeği (Çin)

pekin ördeği

Pekin ördeğinin tarihi, Çin’in 13. yüzyıldaki Yuan Hanedanlığına kadar uzanır. Pekin ördeği konusunda uzmanlaşmış Pekin’in en eski restoranı Bianyifang, 15. yüzyılın Jiajing saltanatından bu yana faaliyet gösteriyor ve bu yemeğin popülaritesinin bir kanıtı olarak hizmet ediyor.

Ördek kızartması, Çin’de Güney Kuzey Hanedanları zamanından beri yapılmaktadır. 1330 yılında imparatorluk mutfağının denetçisi OJ Li, Yuan Hanedanı Çin İmparatoru için özel bir ördek yemeği hazırladı. Yemek, orijinal olarak shao yazi olarak adlandırıldı. Pekin Ördeği, daha sonraki Ming Hanedanlığı döneminde tamamen geliştirildi, o zamandan itibaren imparatorluk mutfağının vazgeçilmezi oldu. Pekin Ördeği konusunda uzmanlaşmış ilk restoran olan Bianyifang, Pekin’in Xianyukou, Qianmen bölgesinde 1416 yılında açılmıştır.

Qing Hanedanlığı’nın Qianlong Dönemi (1736-1796) ile Pekin ördeğinin popülaritesi üst sınıflara yayıldı. 1864 yılında Pekin’de Quanjude restoranı kuruldu. Quanjude’nin kurucusu Yang Quanren, ördek kızartmak için asma fırını geliştirdi. 20. yüzyılın ortalarında Pekin ördeği, hem turistler hem de diplomatlar tarafından tercih edilen Çin’in ulusal bir sembolü haline geldi.

Otantik bir Pekin ördeği yapmak için, ördeğin 65 günlük beyaz tüylü bir İmparatorluk Pekin ördeği olması, 24 saat asılması ve göğüsler ile kanatlar arasındaki küçük bir delikten hava pompalanması gerekir. Ördek, derisi altın rengi ve gevrek olana ve et yumuşak, hafif tatlı ve nemli hale gelene kadar pişirilir. Genellikle zencefil, yağ, kuru üzüm sosu, bal ve pirinç sirkesi karışımı ile fırçalanır, daha sonra dikey olarak asılır ve mükemmellik için yavaşça kızartılır. Yemek servis edilirken, genellikle başlangıç olarak önce derisi gelir, ardından salatalık, yeşil soğan, kuru üzüm sosu, çörekler ve kreplerin eşlik ettiği et gelir.

Uzun geçmişi, enfes lezzetleri ve özenli hazırlığı ile Pekin ördeğinin en ünlü Çin yemeklerinden biri olması şaşırtıcı değildir.

Pekin Ördeği Tarifi

Pekin Ördeği İçin Gerekli Malzemeler

1 bütün ördek,
½ çay kaşığı toz tarçın
½ çay kaşığı öğütülmüş zencefil
¼ çay kaşığı hindistan cevizi
¼ çay kaşığı toz beyaz biber
⅛ çay kaşığı öğütülmüş karanfil
3 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı bal
1 portakal, yuvarlak dilimlenmiş
1 çorba kaşığı kıyılmış taze maydanoz, garnitür için
5 orta boy yeşil soğan
100 gr erik reçeli
1 çay kaşığı şeker
1 çay kaşığı damıtılmış beyaz sirke
50 gr ince doğranmış chutney

Pekin Ördeği Nasıl Yapılır

Ördeğin içini ve dışını yıkayın ve hafifçe vurarak kurulayın. Kuyruğu kesin ve atın. Küçük bir kapta tarçın, zencefil, muskat, beyaz biber ve karanfili karıştırın. Ördeğin boşluğuna bir çay kaşığı karışımı serpin. Kalan baharat karışımına bir çorba kaşığı soya sosunu karıştırın ve kuşun tüm dışını eşit şekilde ovalayın. Yeşil soğandan birini ikiye bölün ve boşluğun içine koyun. Ördeği örtün ve en az 2 saat veya gece boyunca buzdolabında saklayın.

Yeterince büyük bir wok veya tencereye biraz su koyun. Ördeği bir ızgaraya göğüs tarafı yukarı gelecek şekilde yerleştirin ve gerekirse biraz daha fazla su ekleyerek buharda bir saat pişirin. Ördeği iki büyük kaşıkla kaldırın ve suyunu ve yeşil soğanı süzün.

Fırını önceden 190 C dereceye ısıtın. Ördek göğsü tarafı yukarı bakacak şekilde bir tavaya koyun ve bir çatal kullanarak derisinin her tarafını delin.

Önceden ısıtılmış fırında 30 dakika pişirin. Ördek pişerken kalan 2 yemek kaşığı soya sosu ve balı karıştırın. 30 dakika sonra bal karışımını ördeğin üzerine sürün ve tekrar fırına verin. Isıyı 260 derece kadar çıkarın. 5 dakika veya deri kızarana kadar kızartın. Derinin kömürleşmesine izin vermeyin.

Küçük bir servis kasesinde erik reçelini şeker, sirke ve Hint turşusu ile karıştırarak ördek sosunu hazırlayın. Kalan yeşil soğanları doğrayın ve ayrı bir kaseye koyun. Bütün ördeği servis tabağına koyun ve portakal dilimleri ve taze maydanozla süsleyin. Daldırma için erik sosu ve soğan kullanın.

Bir Cevap Yazın