Satay (Endonezya)

satay

Satay, popüler ve çok yönlü bir Endonezya yemeğidir. Sosla servis edilen şiş etten oluşur. Timsah veya yılan eti gibi bazı egzotik çeşitler de dahil olmak üzere her tür et satay yapmak için kullanılabilir, ancak esas olan etin ızgaradan önce marine edilmesidir. Marinasyon çeşitleri değişir, ancak tipik olarak koyu soya sosu, şeker, sarımsak, limon suyu ve diğer baharatları içerir.

Satay’ın ilk olarak Endonezya’nın Java bölgesinde yapıldığına ve Hindistan’dan göç eden Müslüman tüccarların etkisi altında geliştirildiğine inanılıyor. Teori, Satay’ın Müslüman ve Arap göçmenlerin bu bölgeleri doldurmasıyla popüler hale gelmesiyle destekleniyor. Başka bir teori ise satay’ın 19. yüzyılda Endonezyalı sokak satıcıları tarafından Hint kebaplarının bir çeşidi olarak yaratıldığını iddia ediyor.

Satay, Java’da ortaya çıktığı andan itibaren, hızla Güneydoğu Asya’ya ve nihayetinde tüm dünyaya yayıldı. Satay’ın popülaritesi, yemeğin bir dizi farklı çeşidiyle sonuçlandı. Endonezya’da ulusal bir yemek haline geldi ve günümüzde sokak satıcılarından birinci sınıf restoranlara kadar her yerde bulunabiliyor.

Satay ile servis edilen en yaygın soslar fıstık, soya veya ananas sosudur.

Satay Tarifi

Satay İçin Gerekli Malzemeler

3 yemek kaşığı soya sosu
3 yemek kaşığı domates sosu
1 yemek kaşığı fıstık yağı
2 diş sarımsak, soyulmuş ve kıyılmış
1 tutam öğütülmüş karabiber
1 tutam öğütülmüş kimyon
6 kemiği ve derisi çıkarılmış tavuk göğsü yarısı – kuşbaşı
1 yemek kaşığı bitkisel yağ
100 gr kıyılmış soğan
1 diş sarımsak, soyulmuş ve kıyılmış
1 su bardağı su
100 gr kalın fıstık ezmesi
2 yemek kaşığı soya sosu
2 yemek kaşığı beyaz şeker
1 yemek kaşığı limon suyu
Şiş

Satay Nasıl Yapılır

Bir kasede soya sosu, domates sosu, fıstık yağı, sarımsak, karabiber ve kimyonu karıştırın. Tavuğu karışıma koyun ve kaplamak için karıştırın. En az 15 dakika buzdolabında marine edin.

Yüksek ısı için ızgarayı önceden ısıtın.

Bir tencerede bitkisel yağı orta ateşte ısıtın ve soğanı ve sarımsağı hafifçe kızarana kadar soteleyin. Su, fıstık ezmesi, soya sosu ve şekeri karıştırın. İyice karışana kadar pişirin ve karıştırın. Ateşten alın, limon suyunu karıştırın ve bir kenara koyun.

Izgara ızgarasını hafifçe yağlayın. Tavuğu şişlerin üzerine dizin. Şişleri her taraf için yaklaşık 5 dakika, tavuk suları berraklaşana kadar ızgara yapın. Fıstık sosu ile servis yapın.

Bir Cevap Yazın