Brudet (Hırvatistan)

brudet

Brudet, geleneksel Hırvat mutfağının gerçek klasiklerinden biridir. Çeşitli deniz ürünleriyle hazırlanan bu rustik yahni, tüm Hırvat sahilinde tüketiliyor. Eşsiz bir brudet tarifi bulmak neredeyse imkansızdır, çünkü her bölge, kasaba ve ev, yemeğin en sevdiği versiyonuna sahiptir.

Genel kural olarak, en az üç farklı balık türünün kullanılması gerektiğini önerilmektedir ve her zaman büyük parçalar halinde kesilip kemiğin üzerinde bırakılmalıdır. Akrep balığı, maymun balığı, levrek veya diğer beyaz etli balıklar brudet için uygundur. Midye ve scampi (karidesin biraz daha büyüğü, ıstakozun küçüğü bir deniz kabuklusu) gibi kabuklu deniz hayvanlarının eklenmesi, lezzete önemli ölçüde katkıda bulundukları için arzu edilen bir tamamlayıcıdır.

Brudet genellikle ağır tabanlı geleneksel tavalarda büyük miktarlarda pişirilir. Balık öncelikle zeytinyağı, soğan ve sarımsakla kızartılır ve daha sonra genellikle deniz ürünleri suyu, domates sosu ve beyaz veya kırmızı şarap kombinasyonundan oluşan lezzetli bir et suyunda pişirilir ve ara sıra taze domates, acı biber ve biraz sirke eklenir.

Yemek, defneyaprağı, biberiye ve taze maydanoz ile tatlandırılır. Tüm brudet çeşitleri birbirine çok benzese de Neretva bölgesinde hazırlanan, yörede kullanılan iki geleneksel malzeme olan yılanbalığı ve kurbağaları kullandığından benzersiz kabul edilir.

Brudet ile servis edilen en yaygın garnitür kremalı polentadır, ancak haşlanmış patates veya taze pişmiş ekmek de lezzetli sos ve balıklar için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Çok sayıda Hırvat restoranı, özel yemek olarak brudet hazırlayıp servis ederken, brudet yarışmaları birçok sahil kasabasında ortak bir gelenektir.

İster lüks lüks restoranlarda ister rahat bir rustik restoranlarda servis ediliyor olsun, brudet otantik Hırvat yemeklerinin ruhunu yansıtan gerçek bir temsilcisidir.

Brudet Tarifi

Brudet İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

900 gr karışık balık ve deniz ürünleri (Beyaz sert balık, yavru tarak, istiridye, karides, midye, kalamar)
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 kutu (800 gr) doğranmış domates
3-4 diş kıyılmış sarımsak
1 yemek kaşığı taze fesleğen
1/2 su bardağı sek beyaz şarap
1 çorba kaşığı taze maydanoz
Jarabiber
Deniz tuzu
Safran (geleneksel değildir)

Brudet Nasıl Yapılır

Balıkları ve deniz ürünlerini temizleyin ve yıkayın. beyaz balık 2-3 cm parçalar halinde kesilmelidir.

Zeytinyağını ısıtın, sarımsak, fesleğen, maydanoz ve safran ekleyin. 30 saniye pişirin.

Sarımsağı koklayabildiğiniz zaman şarabı ekleyin ve 2-3 dakika pişirin.

Doğranmış domatesleri, tuzu ve karabiberi ekleyin.

10 dk pişirin.

Kaynayan domates güvecinde önce balık ve karidesleri ekleyin, kapatın.

3-4 dk pişirin, karıştırmayın sadece tencereyi sallayın.

Kalamar, yavru tarak, istiridye ve midye ekleyin, örtün.

Tekrar kaynatmaya başlayınca 2-3 dakika sonra her şeyi pişirin.

Ocaktan alıp maydanoz serpin.

Geleneksel olarak polenta veya güzel rustik ekmek ile servis edilir.

Bir Cevap Yazın