Gazpacho (İspanya)

Gazpacho

Gazpacho adı verilen sıcak bir yaz günü için mükemmel bir çözüm, ezilmiş domates, ince kıyılmış salatalık, soğan, biber, kruton, sirke ve zeytinyağından oluşan soğuk bir çorbadır. Dünyadaki tüketiciler için paella ile aynı düzeyde aşinalıkla, çorbanın ferahlatıcı, soğuk ve asitli tatları İspanyol mutfağını en iyi şekilde tanıtır.

Yemek, kadınların sıcak yaz güneşinden onları serinletmek için tarlada kocalarına getirdikleri hafif bir öğle yemeği olarak başladı. Kısa bir süre sonra bugün popüler bir yaz başlangıç yemeği olmasına rağmen büyük yemeklerin sonunda servis edilmeye başlandı.

İspanya genelinde, sarımsak, ekmek ve bademle yapılan ve yeşil üzüm garnitürü ile yapılan bir Malaga spesiyalitesi olan gazpacho blanco (beyaz gazpacho) veya ajo blanco gibi bir dizi gazpacho çeşidi vardır. Yemek geliştikçe çorbaya karpuz ve kavun gibi her türlü malzeme eklenmeye başlandı.

Gazpacho Tarifi

Gazpacho İçin Gerekli Malzemeler / 4 Porsiyon

1 dilim köy ekmeği
2 küçük salatalık, soyulmuş ve doğranmış
2 çok olgun domates, tohumlu ve iri kıyılmış
1 diş sarımsak, soyulmuş ve doğranmış
2 yemek kaşığı şeri sirkesi
1⁄2 su bardağı sızma zeytinyağı
Tuz

Opsiyonel

1⁄2 yeşil biber, tohumlu ve ince doğranmış
1⁄2 salatalık, soyulmuş, tohumlanmış ve ince doğranmış
1 su bardağı (1⁄2 “) kızarmış ekmek
1⁄2 küçük beyaz soğan, soyulmuş ve ince doğranmış
1 küçük domates, tohumlu ve ince doğranmış

Gazpacho Nasıl Yapılır

Bir kaseye ekmeği ekleyin, ardından ekmek tamamen kaplanacak şekilde suyu dökün. Ekmeğin yarım saat bu şekilde ıslanmasını bekleyin, sonra fazla suyu sıkın.

Bu arada sarımsak dahil tüm sebzeleri doğrayın, bir kaseye koyun, ardından tuzla baharatlayın ve sirke ve zeytinyağına atın. Kaseyi bir tabakla örtün ve en az yarım saat buzdolabında saklayın.

Ekmeği ve kasedeki malzemeleri mutfak robotuna ekleyin, ardından bir bardak su dökün ve püre haline getirin.

Çorbayı kaba bir elekten süzün. En az iki saat buzdolabında bekletin, ardından gerekirse daha fazla tuz ekleyin. Yanında garnitürlerle servis yapın.

Bir Cevap Yazın