Khachapuri (Gürcistan)

Khachapuri

Khachapuri olarak bilinen bu sade peynirli ekmek, Gürcistan’ın en meşhur yemeğidir. Geleneksel olarak üzerine eritilmiş peynir, yumurta ve tereyağı konur. Farklı haçapuri türleri vardır ve yemeğe mozzarella ve beyaz peynir gibi bazı yeni peynir çeşitleri dahil edilmiş olsa da, en yaygın eklemeler hala geleneksel Gürcü Sulguni veya Imeretian peyniridir.

Farklı formlarda şekillenir ve pişirme prosedürüne ve şekline bağlı olarak tek tek tüketilebilir veya paylaşılabilir. En yaygın çeşitlerden ikisi, dairesel bir formda şekillendirilmiş Imeretian khachapuri ve üstü açık tereyağı ve çiğ yumurta içeren Adjaran khachapuri’dir.

Haçapuri atıştırmalık olarak kabul edilse de genellikle tam öğün olarak tüketilebilir. Gürcü yollarının yanında bulunan çok sayıda büfeden de satın alınabilir. Khachapuri ayrıca Rusya’da, eski Sovyetler Birliği’nin tamamında ve tüm dünyada da hazırlanmaktadır.

 

Khachapuri Tarifi

Khachapuri İçin Gerekli Malzemeler / 3 Kişilik

Hamur

1 kg un
20 g maya
500 ml süt
50 ml yağ
1 çay kaşığı tuz

İç

1,2 kg Imeruli peyniri
1 yumurta

Khachapuri Nasıl yapılır

Sütü biraz ısıtın ve maya ile karıştırın. Yaklaşık 10 ila 15 dakika sonra unu karışıma eleyerek ekleyin. Tuzu ve yağı ekleyin, ardından hamuru yoğurun. Hamuru bir mutfak havlusu ile örtün ve kabarması için sıcak bir yere koyun.

İmeruli peynirini rendeleyin ve bir yumurta ile karıştırın. Dolguyu 300 gramlık toplara bölün.

Kabaran hamuru da 300 gramlık toplara ayırın. Her bir topu yavaşça açın, dolguyu ortaya koyun ve hamuru peynirin üzerine katlayın. Ellerinizi kullanarak hamuru çevirin ve hafifçe düzleştirin.

Hamurun kaplamasını yapmak için biraz süt ve yumurta sarısı karıştırın. Khachapuriyi fırın tepsisine yerleştirin, yumurta sarısı ve süt kaplamasıyla fırçalayın ve orta ateşte altın kahverengi olana kadar yaklaşık 20-25 dakika fırında pişirin.

İsteğe bağlı olarak servis yapmadan önce biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın