Arrosticini (İtalya)

Arrosticini

Yerel lehçede arrustelle veya rustelle olarak da bilinen arrosticini, geleneksel olarak fornacella adı verilen uzun, odun kömürü ateşli mangalda ızgara yapılan castrato, koyun eti veya hatta bazen kuzu ile yapılan şişlerdir.

Modern İtalyan mutfağının en popüler et yemeklerinden biri olan bu şişler, bir zamanlar Abruzzo’nun dağlık bölgelerinde yaşayan, sadece daha düşük kalitede artık koyun eti ile hazırlanan çobanların temel yemeğiydi. Günümüzde arrosticini, daha yumuşak kesimlerle, büyük küçükbaş yağ parçalarıyla karıştırılarak yapılıyor, bu da onları özellikle sulu kılıyor.

Şişler bazen Akdeniz otları ile tatlandırılır, ancak daha çok tadı için cömertçe tuzlanır ve sonra neredeyse kömürleşene kadar kızartılır. Arrosticini, bölgedeki hemen hemen her köy ve kasabada, özellikle de Gran Sasso dağının yakınında bulunabilir, ancak aynı zamanda çok sayıda süpermarkette de hazır olarak mevcuttur.

Geleneksel Abruzzo tarzında, ızgara etin hassasiyetinin ve zengin lezzetinin tam anlamıyla tadını çıkarmak için arrosticini, cızırtılı olarak ve çoğu zaman, sızma zeytinyağı ile ızgara ve gezdirilmiş, çıtır çıtır, ev yapımı ekşi mayalı ekmekle birlikte servis edilir.

Arrosticini Tarifi

Arrosticini İçin Gerekli Malzemeler

700 gr kuzu sırtı veya koyun eti, 2-3 cm küp küp doğranmış
1 dal biberiye
Zeytin yağı
Deniz tuzu
Taze çekilmiş karabiber

Arrosticini Nasıl Yapılır

Kuzuyu biberiye ve zeytinyağı ile bir kaseye koyun, tuz ve karabiber ekleyin. Doğrudan pişirme için mangalda ön ısıtma yaparken iyice karıştırın ve kenara koyun.

Tahta şiş kullanıyorsanız, pişirme sırasında yanmalarını önlemek için en az 20 dakika soğuk suda bekletin.

Kuzuları şişlerin üzerine düzgünce geçirerek yağ ile et arasında eşit bir dağılım sağlayın

Mangaldaki kömürler kül beyazına döndüğünde, şişleri 2-3 dakika çevirerek pişirin.

Çıtır ekmek ve kaliteli zeytinyağı ile sıcak servis yapın

Bir Cevap Yazın