Cordon Bleu (İsviçre)

Cordon Bleu

Cordon bleu, İsviçre kökenli çok popüler bir uluslararası yemektir. En basit haliyle, peynirle doldurulmuş, tavada kızartılmış veya kızgın yağda kızartılmış, tavada kızartılmış veya fırında pişirilmiş bir et pirzolasından oluşur. Cordon bleu ilk defa 1949’dan kalma bir yemek kitabında bulunmuştur.

Yüzyıllardır Avrupa’da benzer yemekler var olmasına rağmen, Cordon Bleu’nun 19. yüzyılda, bilinmeyen bir şefin misafirlerini sınırlı miktarda etle besleme zorluğuyla karşılaştığı zaman, eti artırmak için peynir ve jambonla doldurması sonucu ortaya çıktığı varsayılıyor. Bugün bile yemek İsviçre’nin favorisi, ancak ilk kez 1949’da Harry Schraemli, Von Lucullus zu Escoffier’in kitabında bahsedildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, dana eti cordon bleu’ya en erken atıf, Los Angeles Times’ın 1958 baskısından alınmıştır. Orijinalin tavuk cordon bleu adlı bir varyasyonu Amerika’da geliştirildi ve ilk olarak New York Times tarafından United Airlines için yayınlanan bir reklamda bahsedildi.

Bugün, dana cordon bleu, tavuk cordon bleu ve jambon cordon bleu (mantar ve peynirle doldurulmuş) gibi yemeğin çok sayıda çeşidi vardır. Yemek, patates kızartması veya çeşitli sebzeler ile servis edilebilir.

Cordon Bleu Tarifi

Cordon Bleu İçin Gerekli Malzemeler

Mümkün olduğunca ince dövülmüş 2 kemiksiz pirzola
Koşer tuzu ve taze çekilmiş karabiber, yetecek kadar
60 gr Emmentaler peyniri, ince dilimlenmiş
1⁄3 su bardağı un
1 yumurta, çırpılmış
1⁄2 bardak galeta unu
1 su bardağı kanola yağı
3 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı
Servis için limon dilimleri

Cordon Bleu Nasıl Yapılır

Pirzolaları tuz ve karabiberle baharatlayın. Peyniri ve jambonu bir pirzola üzerine koyun, kenarları boyunca 2-3 cm kenarlık olmasına dikkat edin, ardından diğer pirzolayı üste koyun.

Doldurulmuş pirzolayı önce unla kaplayın, yumurtaya daldırın, ardından galeta ununa bulayın.

Yağı ve tereyağını orta ateşte ısıtın, ardından sıcakken her iki tarafı da kahverengi ve gevrek hale gelene kadar sekiz dakika kızartın. Limon dilimleri ile sıcak servis yapın.

Bir Cevap Yazın