Jamaican Jerk (Jamaika)

Jamaican Jerk

Geçmişte Jerk, yenibahar ağacından ateşte yavaşça ızgara yapılan bir domuzu ifade etmek için kullanılıyordu. Bugün, ana içerik tipik olarak tavuk, domuz eti veya sığır etidir. Jerk, domuz eti, tavuk, sığır eti, deniz ürünleri ve hatta meyve ve sebzelerin ateş çukurunda veya ızgarada pişirildiği benzersiz bir Jamaika pişirme yöntemini ifade eder.

Et ne olursa olsun, gerçek Jerk’ün ana malzemesi soğan, yeşil soğan, kekik, Jamaika yenibaharı (pimento olarak da bilinir), biber, tuz, hindistan cevizi ve tarçın karışımı ile yapılan benzersiz bir baharattır. Bu ağır baharatlar, başlangıçta etin bozulmasını önlemek için kullanıldı.

Et aşırı derecede hassastır ve marinasyonu ve yavaş pişirme süreci nedeniyle kemikten düşer. Yerel olarak kağıt tabaklarda veya alüminyum folyoya sarılmış olarak servis edilir ve genellikle elle yenir.

Jamaican Jerk Tarifi

Jamaican Jerk İçin Gerekli Malzemeler / 6 Kişilik

1 bütün tavuk

Marinasyon

2 orta boy soğan, doğranmış
Bir havanda ezilmiş 3 büyük yeşil soğan
büyük taze kekik dalı veya 2 yemek kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı (taze kekik kullanılıyorsa, dalları kırın)
1 viski bonnet biber, çekirdeksiz veya tercih ettiğiniz acı biber ince kıyılmış (size uygunsa daha fazla biber kullanın)
1 baş sarımsak, soyulmuş ve ezilerek ezilmiş
3 yemek kaşığı yenibahar tohumu, iri öğütülmüş veya ½ yemek kaşığı yenibahar
1 çay kaşığı öğütülmüş hindistan cevizi
2 çay kaşığı tuz
1/2 su bardağı hindistancevizi veya bitkisel yağ

Baharat Karışımı

3 yemek kaşığı kırılmış yenibahar tohumu
2 yemek kaşığı bütün yenibahar tohumu
1 yemek kaşığı kuru pul biber
2 yemek kaşığı kuru kekik
1 yemek kaşığı sarımsak
2 çay kaşığı sarımsak tozu
3 yemek kaşığı kuru soğan tozu
2 yemek kaşığı kırmızı biber (isteğe bağlı)
1 çay kaşığı soğan tozu
1 çay kaşığı küçük hindistan cevizi tozu
2 yemek kaşığı tuz

Jamaican Jerk Nasıl Yapılır

Marinasyon için önce soğanı doğrayın ve sarımsakları ezin. Orta boy bir kaseye koyun, ardından kekik, öğütülmüş yenibahar ve ince kıyılmış acı biberi ekleyin. Sonra, püre haline getirilmiş taze soğanı ekleyin ve son olarak tuz, yağ ve kalan baharatları ekleyin.

Bununla birlikte, marinasyonu bir karıştırıcıda yapıyorsanız, önce doğranmış soğanı, sarımsağı ve yeşil soğanı yağ ve tuzla birlikte karıştırıcıya ekleyin. Püre olana kadar karıştırın. Sonra yenibaharı ekleyin ve birleştirmek için üç kez çırpın. Son olarak, kekiği ve kalan malzemeleri ekleyin ve karışması için birkaç kez karıştırın.

Baharat için tüm malzemeleri karıştırın. Tavuk için üç yemek kaşığı kullanın ve kalan karışımı hava geçirmez bir kapta saklayın.

Tavuğu parçalara ayırın ve marinasyonla iyice ovalayın. Marinasyonun derinin altına da sürdüğünüzden emin olun, ancak deriyi çıkarmayın. Eti mümkün olduğunca uzun süre marineye bırakın, en iyisi bir gece beklemesidir.

Orta ateşte pişene kadar yaklaşık 40-50 dakika ızgara yapın.

Bir Cevap Yazın