Taiwanese Popcorn Chicken (Tayvan)

Taiwanese Popcorn Chicken

Bu Tayvan klasiği soya sosu, sarımsak, zencefil, pirinç şarabı ve çeşitli baharatların lezzetli bir kombinasyonuyla marine edilmiş ısırık büyüklüğünde tavuk parçalarından oluşur. Parçalar daha sonra patates veya mısır nişastasıyla kaplanır ve gevrek olana kadar derin yağda kızartılır.

Yemek genellikle kemiksiz tavuk butları ile hazırlanır ve geleneksel çeşniler tuz, karabiber ve beş baharat içerirken, modern varyasyonlarda deniz yosunu tozu, hardal tozu veya yenibahar gibi çeşitli baharatlar kullanılabilir. Bu Tayvan tavuk yemeği birçok isimle bilinir ve ülke çapında sevilen ikonik sokak yemeklerinden biridir.

Yemek genellikle sos olmadan servis edilir, ancak sıklıkla derin yağda kızartılmış fesleğen yapraklarıyla süslenmiş olarak sunulur.

Taiwanese Popcorn Chicken Tarifi

Taiwanese Popcorn Chicken İçin Gerekli Malzemeler

3 kemiksiz tavuk budu kuşbaşı parçalar halinde kesilmiş

Marinasyon

2 diş kıyılmış sarımsak
2 yemek kaşığı soya sosu
1 yemek kaşığı beş baharat tozu
1/2 çay kaşığı susam yağı
1/2 yemek kaşığı shaoxing pişirme şarabı
1/2 çay kaşığı beyaz toz biber
1/8 çay kaşığı karabiber tozu
1/2 çay kaşığı tuz
1/8 çay kaşığı şeker

Kızartma

Bir avuç taze Tay fesleğen yaprağı
1 su bardağı mısır nişastası
1 yumurta çırpılmış
1 yemek kaşığı toz serpme için beş baharat tozu
Kızartma yağı

Taiwanese Popcorn Chicken Nasıl Yapılır

Orta boy bir kapta, tavuğu tamamen kapladığınızdan emin olarak, tavuğu marine edin. 30 dakika ila bir saat bekletin.

Yağı kızartma için kullandığınız tencereye veya wok’a en az bir 3 cm derinliğinde dökün ve orta-yüksek ateşe çevirin.

Küçük bir kaseye çırpılmış yumurtayı dökün. Ayrı bir küçük kapta mısır nişastasını dökün. Yağ kızdığında tavuğu yumurtaya, sonra mısır nişastasına kaplayın ve ardından kızgın yağa atın. Orta kahverengi olana kadar (yaklaşık 3-4 dakika) tavuğun her iki tarafını da kızartın. Bir seferde birkaç parça tavuk kızartabilirsiniz. Tavuk pişince çıkarın ve fazla yağı almak için kağıt havluyla kaplı bir tabağa koyun.

Tavuğun tamamını bitirdikten sonra taze fesleğen yapraklarını ekleyin. Yapraklar oldukça hızlı pişer, bu yüzden onları sadece birkaç saniye kızartmanız gerekir. Bir patlama sesi çıkarabileceklerinden dikkatli olun. Tavuğun üzerine fesleğen serpin. Tavuğun üzerine ilave 1 yemek kaşığı beş baharat tozu serpin ve tüm tavuk parçalarının tozla kaplandığından ve fesleğenle karıştırıldığından emin olun. Daha fazla baharatın gerekli olduğunu düşünüyorsanız, biraz daha beş baharat tozu serpin. Tavuk henüz çıtır ve sıcakken hemen servis yapın.

5 Baharat Tozu: Karanfil, tarçın, zencefil, anason ve yıldız anason.

Bir Cevap Yazın