Tespishte (Kosova)

Tespishte

Tespishte, yağı süt veya su ile kaynatılıp, ardından karışımın un, yumurta ve kabartma tozu ile birleştirilerek bir hamur oluşturmasıyla yapılan basit bir Kosova tatlısıdır. Hamur işi karışımı isteğe bağlı olarak ince kıyılmış veya öğütülmüş ceviz, badem veya antep fıstığı ile zenginleştirilebilirken, bazı versiyonlarda susam veya hindistan cevizi kullanılır.

Hamur daha sonra yağlanmış bir fırın tepsisine yayılır ve pişirilmeden önce baklava şeklinde dilimler halinde kesilir. İstenirse üstü süslenebilir ve pişirildikten sonra vanilya ve limonla tatlandırılmış ılık şeker şurubu ile bitirilir.

Kosova ve diğer Balkan ülkelerinde bu tatlı hamur işi geleneksel olarak düğünler, aile toplantıları ve bayram gibi özel günler için hazırlanmaktadır.

Tespishte Tarifi

Tespishte İçin Gerekli Malzemeler

Yarım kilo tereyağı
Yarım litre süt
Yarım çay kaşığı karbonat ve 2-3 damla limon suyu
3 yumurta
700-750 gr un
1 kilogram şeker
Yarım litre su
Yarım limon
1 Vanilya tozu

Tespishte Nasıl Yapıılır

Bir tencerede sütü ve tereyağını kaynatın. Yumuşak bir hamur yapmak için yeterince un ilave edin. Tencereyi kısık ateşte, hamur tencereden ve kaşıktan ayrılana kadar sürekli karıştırarak koyun.

Hamur biraz soğuduktan sonra yumurtaları teker teker çırparak ekleyin, hamur sıkışana kadar sürekli karıştırın. Yağlanmış bir tepsiye hamuru yayın, parçalara ayırın ve her tarafı eşit şekilde kızarıncaya kadar 170 C derece fırına koyun.

Hazırladığınız şerbeti soğukken üzerine dökün.

Bir Cevap Yazın