Khorkhog (Moğolistan)

Khorkhog

Khorkhog, ısıtılmış taşlarla birlikte büyük süt sürahilerinde hazırlanan geleneksel bir Moğol barbeküsüdür. Et ve taşlar kaplara yerleştirilir ve daha sonra su ilave edilerek eti pişiren buhar oluşturulur. Göçebe Moğol kabileleri tarafından icat edilen khorkhog, genellikle koyun eti, kuzu eti veya keçi etinin yanı sıra lahana, soğan, patates ve havuç gibi sebzelerle de yapılır.

Yemeğin elle yenmesi amaçlanmıştır ve nadiren restoranlarda bulunur. Khorkhog genellikle Moğol kırsalında yaşayan göçebe aileler tarafından hazırlanır.

Khorkhog Tarifi

Khorkhog İçin Gerekli Malzemeler / 6 Kişilik

1,8 kg koyun eti ( kuzu veya keçi)
1,8 kg sebzeler (havuç, soğan, lahana, büyük parçalar halinde kesilmiş patates)
Yaklaşık 20 taş (ideal olarak yuvarlak ve pürüzsüz)
Kimyon
Tuz
Biber

Khorkhog Nasıl Yapılır

Barbeküde taşları en az 30 dakika veya sıcak olana kadar ısıtın. Sıcak taşları, eti ve baharatlı sebzeleri tencereye tencereye kaba katlar halinde yerleştirin. Pişirme sırasında buhar oluşturmaya yetecek kadar yaklaşık 1-2 bardak (300-500ml) su ekleyerek bitirin. Kabı kapatın ve orta / yüksek ısıda barbekü üzerine koyun. Taşların ısısı eşit pişirme sağlamaya yardımcı olacaktır. Khorkhog pişirmek genellikle en az 2 saat sürer ancak gerekirse daha uzun pişirmenin zararı olmaz. Khorkhog, tabağın yanında bir taşla sıcak olarak servis edilir.

Bir Cevap Yazın