Koulouri Thessalonikis (Yunanistan)

Koulouri Thessalonikis

Koulouri Selanikis, simite benzeyen geleneksel bir Yunan sokak yemeğidir. Koulouri, en basit haliyle, susamla kaplanıp fırınlanmadan önce halka şeklindeki buğday unu hamurundan yapılır.

Bu Yunanca versiyonun, adından dolayı Selanik’e ilk yerleşen Küçük Asya’dan gelen Yunan mültecilerle seyahat ettiğine inanılıyor. Kökeni iki ülke arasında hala tartışmalı, ancak Yunanlılar bu gevrek ve doyurucu atıştırmayı ulusal mutfaklarında uyguladılar.

Türkiye versiyonunun aksine, koulouri örgülü değildir ve sadece bazen pekmeze batırılır. Yunanistan’da modern çeşitler genellikle çikolata, tahin veya peynirle doldurulurken, bazıları susam olmadan bile ortaya çıkıyor. Bu atıştırmalık genellikle kahvaltıda tüketilir ve sokak satıcılarından veya ülke çapındaki sayısız fırından satın alınabilir.

Koulouri Thessalonikis Tarifi

Koulouri Thessalonikis İçin Gerekli Malzemeler / 10 Adet 

2 su bardağı ekmek unu
1 su bardağı tam buğday unu
1 çay kaşığı. tuz
2 yemek kaşığı bal
1 çay kaşığı (8 gr.) Kuru maya
1 su bardağı (250 ml.) Ilık su

Kaplama

2 su bardağı su
3 yemek kaşığı şeker
2 su bardağı susam

Koulouri Thessalonikis Nasıl Yapılır

Balı ılık suyla (oda sıcaklığında) seyreltin ve tamamen eriyince mayayı karıştırın. 10 dakika kabarması için bir kenara koyun.

Büyük bir karıştırma kabında unları ve tuzu birkaç dakika karıştırın. Maya karışımını karıştırın, ardından yumuşak bir hamur oluşana kadar 7 veya 8 dakika iyice çırpın; elastik olmalı ve kaseden kolayca alınmalıdır.

Bir kasenin kenarlarını hafifçe yağlayın. Hamuru aktarın, streç filmle örtün ve 30-90 dakika dinlendirin. Hamur yaklaşık iki katına çıkmalıdır. Fırını 200 C’ye ısıtın.

Kaplamayı hazırlayın: şekeri 2 su bardağı suda eritin. Sığ bir tavada susam tohumlarını yayın.

Mutfak tezgahını veya diğer çalışma yüzeylerini hafifçe yağlayın. Hamuru yüzeye koyun ve 10 parçaya bölün. Parçaları toplar halinde yuvarlayın.

Her topu bir sosis şeklinde yoğurun, ardından bir daire veya koulouri oluşturmak için uçları yavaşça birbirine doğru çevirin. Halkalar aşağı yukarı aynı boyutta olmalıdır.

Her halkayı dikkatlice şekerli suya ve ardından susam tohumlarına batırın. Koulouri’yi kağıtla kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin ve altın rengi kahverengi olana kadar 15-20 dakika pişirin. (Daha derin tat ve daha yumuşak doku için hamura 2 yemek kaşığı tahin ekleyin.)

Servis fikri: beyaz peynir ve domates ile deneyin.

Bir Cevap Yazın