Naengmyeon (Kuzey Kore)

Naengmyeon

Naengmyeon, soğuk bir erişte çorbası ve Kore’de en sevilen yaz yemeklerinden biridir. Geçmişte, yemek tipik olarak kış aylarında, kimchi’nin mayalanmaya bırakıldığı avluya gömülü kaplardan elde edilen turplu kimchi ile tüketilirdi. Karabuğday eriştesi, karabuğdayın ana üretim merkezi olduğu için Kuzey Kore’den geliyor, ancak Kore Savaşı’ndan sonra yemek ülke genelinde popüler oldu ve mevsim ne olursa olsun tüketildi.

Yerel geleneklere (ve biraz da hurafeye) göre, bu uzun erişteler sağlık ve uzun ömürlülüğün sembolü oldukları için kesilmeden tüketilmelidir. Sadece lezzetli bir yemekten daha fazlası olan naengmyeon, iki bölünmüş Kore ülkesi arasında kültürel ve gastronomik bir köprüdür.

Naengmyeon Tarifi

Naengmyeon İçin Gerekli Malzemeler / 2 Porsiyon

Erişte ve Soslar

200 gr kurutulmuş naengmyeon eriştesi (Kore karabuğday eriştesi)
50 gr Kore veya nashi armut, soyulmuş, özlü ve ince dilimlenmiş
40 gr turp turşusu (veya dongchimi turp), ince dilimlenmiş (* nota bakın)
40 gr salatalık, jülyen
1 haşlanmış yumurta, ikiye bölünmüş
Kızartılmış susam tohumları, süslemek için
Sarı hardal ezmesi (isteğe bağlı)
Beyaz veya elma sirkesi (isteğe bağlı)

Naengmyeon 

4 su bardağı su
150 g dana eti
20 gr soğan, soyulmuş
5 gr ons yeşil soğan, beyaz kısım
10 bütün karabiber
2 bardak dongchimi salamura (turp suyu kimchi salamura)
2 yemek kaşığı beyaz veya elma sirkesi
1 yemek kaşığı Korec veya nashi armut suyu
1,5 yemek kaşığı şeker (ince)
1/2 çay kaşığı ince deniz tuzu
1/4 çay kaşığı sarı hardal tozu

Naengmyeon Nasıl Yapılır

Eti suya batırın ve kanı çıkarmak için 10 dakika bekletin. Suyu boşaltın. Orta boy tencereye su (4 su bardağı), et, soğan, yeşil soğan ve karabiber ekleyin. Kapakla örtün ve yüksek ateşte kaynatın.

Su hızla kaynamaya başladığında, ısıyı orta dereceye düşürün. Et yumuşayana ve pişene kadar pişirin. (Normalde toplamda yaklaşık 1 saat) Suyu süzün ve 30 dakika soğutun. (Bu yaklaşık 3 bardak et suyu ile sonuçlanmalıdır.)

Eti bir tabağa alın ve dokunması güvenli olana kadar soğutun. Etteki lifli yağı kesin ve ince dilimleyin.

Sığır eti stoğunu (1. adımdan) ve dongchimi tuzlu suyunu bir kase / kapta birleştirin. Naengmyeon suyunu baharatlamak için sirke, armut suyu, şeker, tuz ve hardal tozunu ekleyin ve karıştırın.

Kase / kabı örtün ve dondurucuya koyun ve hafifçe dondurun (3-4 saat). Alternatif olarak, bir gece dondurabilir ve buzdolabında veya oda sıcaklığında (kışsa) et suyu buz gibi soğuğa ve erişte ile birlikte servis edildiğinde hafif sulu hale gelene kadar çözebilirsiniz. Gerekirse, çatal kullanarak buzu tıraş edebilirsiniz.

Paket talimatına göre erişteleri kaynatın. Erişte iyi pişirilmeli ve dokusu kabarık olmalıdır. Suyu boşaltın ve erişteleri soğutmak için birkaç kez soğuk akan su altında durulayın. İsterseniz erişteleri soğuturken biraz buz bloğu ekleyebilirsiniz. Suyu çabucak boşaltın ve erişteleri servis için porsiyonlayın.

Soğutulmuş naengmyeon suyunu eriştelerin üzerine dökün. Üzerine dilimlenmiş dana eti, turp turşusu, salatalık, armut ve yumurta ekleyin. Biraz kızarmış susam serpin. Hemen servis yapın. Ekstra bir tat için çorbanıza biraz hardal ezmesi ve sirke ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın