Chipa (Paraguay)

Chipa

Chipa adı verilen bu basit çörek, Paraguay’daki en yaygın tüketilen yemeklerdendir. Ünlü ekmek, manyok unu, domuz yağı ve anasonla yapılır. Brezilya, Arjantin ve Paraguay’ın Amazon bölgesine özgü Yerli Amerikan halkı Guarani’den geliyor.

Chipa’nın kökeni, Güney Amerika’da buğdayın bulunmadığı zamana kadar uzanıyor ve manyok, bölgede en yaygın kullanılan nişastaydı. Sömürge dönemlerinde, Cizvit misyonerleri yerli halka süt, yumurta ve peynir sunarak chipa tarifini tamamladı.

Manyok nişastası ve domuz yağı kullanımı, çöreğin dış yüzeyinin gevrek olmasına neden olurken, anason kullanımı çöreklere alışılmadık ve eşsiz bir tat verir. Paraguay’da tüm yıl boyunca yenen chipalar, Kutsal Hafta boyunca önemli bir yere sahip oldukları için Paskalya bayramında sık sık hazırlanıp yenir.

Paraguaylılar için chipalar, çok sayıda ana öğünle birlikte veya atıştırmalık olarak yenen günlük ekmeklerini temsil eder. Çörekler geleneksel olarak evde hazırlanır, ancak aynı zamanda özellikle Paraguay yollarında chiperas adı verilen birçok sokak satıcısı tarafından da satılır.

Chipa Tarifi

Chipa İçin Gerekli Malzemeler

100 gr Gouda, Edamer ve ya Queso Paraguay peyniri
60 gr kanola yağı
150 gr süt
1/2 çay kaşığı tuz, isteğe bağlı kara biber
2 yumurta
240 gram manyok unu

Chipa Nasıl Yapılır

Çörek kalıplarını yağla yağlayın ve fırını 220 dereceye ısıtın.

Tüm malzemeleri güçlü bir mutfak robotuna koyun ve yaklaşık iki dakika boyunca karıştırın. Alternatif olarak yüksek bir el mikseri ile karıştırın.

Çörek kalıplarının yarısını bir kaşıkla doldurun ve dökülenleri silin.

18-20 dakika veya altın olana kadar pişirin. İlk birkaç saat boyunca chipa en iyi tada sahip olduğu için hemen servis yapın.

Bir Cevap Yazın