Gomboce (Sırbistan)

Gomboce

Gomboce veya knedle sa šljivama, özellikle Sırbistan ve Hırvatistan’da olmak üzere Balkanlar’da tüketilen erik dolgulu köftelerdir. Hamur, patates, yumurta ve un ile yapılır. Patatesler kendi kabuğunda pişirilmeli, soyulmalı ve diğer malzemelerle karıştırılmadan önce püre haline getirilmelidir.

Hazırlandıktan sonra hamur rulo haline getirilir ve ortasına erik konur, daha sonra hamur tatlısı haline getirilir. Bu köfte kaynatılır, ardından en iyi deneyim için ekmek kırıntıları, şeker ve (isteğe bağlı olarak) tereyağı kombinasyonu ile kaplanır.

Gomboce Tarifi

Gomboce İçin Gerekli Malzemeler

1 kg beyaz patates
20 adet taze erik
700-800 gr un
250 gr galeta unu
2 yumurta
1 çorba kaşığı tereyağı veya margarin
2 çay kaşığı tuz
5 çorba kaşığı yemeklik yağ
Zevkinize göre şeker

Gomboce (Gomboce sa šljivama) Nasıl Yapılır

1 kg patatesi soyun, üzerini kaplayacak kadar su ile derin bir tencereye koyun, 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Patatesleri ocakta kaynar suda 30 dakika yumuşayana kadar pişirin.

Suyu boşaltın ve patatesleri patates püresi olana kadar ile iyice ezin. 1 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı veya margarini ekleyip iyice karıştırın. Biraz soğumaya bırakın, 2 yumurta ekleyin ve tekrar iyice karıştırın. Daha sonra unu eklerken orta yumuşak (yapışkan olmayan) hamur elde edene kadar karışımı sürekli karıştırın.

Hamurun çalışma yüzeyine yapışmasını önlemek için çalışma masası yüzeyine ince bir tabaka un yayın. Hamuru tahta oklava ile dikdörtgen şekle ve 1 cm kalınlığa kadar genişletin.

Hamuru bıçakla kesin ve hamur parçasının tamamından çıkana kadar (yaklaşık 7-8 cm boyutunda – erik boyutuna bağlı olarak) kare hamur parçaları yapın.

Her kare hamur parçasının ortasına eriği koyun (önceden çekirdeği çıkarın), hamurla birlikte eriği katlayın ve avuç içlerinizle küçük bir top oluşturun, erik her taraftan hamurla örtülmelidir.

Ocak üzerine daha büyük bir tencere koyun, yaklaşık 1-1,5 lt su dökün, 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve su kaynamaya başlayana kadar bekleyin. Her bir hamuru çorba kaşığı ile birer birer kaynar suya bırakın ve yüzeye çıkana kadar yaklaşık 10 dakika pişirin. Pişen köfteleri 2-3 parçaya bölün (tava boyutuna bağlı olarak), hepsini birden değil.

Suda pişirilmiş erikli köfteleri çıkarın ve bir süre soğumaya bırakın.

Bu arada başka bir tencereye 5 çorba kaşığı yemeklik yağ dökün, 250 gr ekmek kırıntısı ekleyip altın sarısı kahverengi bir renk alana kadar birkaç dakika kızartın, ekmek kırıntılarının yanmaması için sürekli karıştırın.

Kızarmış ekmek kırıntılarını ocak tabağından çıkarıp damak tadına göre şekeri ilave edip iyice karıştırın.

Pişmiş erikli köfte, kızarmış ekmek kırıntıları ve şeker karışımına yuvarlanır, tepsiye dizilir ve erik köfte servise hazır hale gelir.

Bir Cevap Yazın