Kai Yang (Tayland)

Kai Yang

Kai yang, bir bütün olarak marine edilmiş tavuğun ızgara veya mangalda pişirilmesiyle yapılan bir et yemeğidir. Yemeğin kökenleri kuzeydoğu Tayland’ın Lao halkına ait olmasına rağmen, bugün son derece popüler ve ülke genelinde yaygın olarak yeniliyor. Tavuk tipik olarak beyaz pirinç, daldırma soslar ve som tam adı verilen bir sebze salatası ile eşleştirilir.

Tayland’ın her yerinde çok sayıda sokak tezgahında bulunabilir. Kai yang, soya sosu, zencefil, beyaz biber, balık sosu, sirke, hoisin sosu, kişniş, limon otu ve sarımsak gibi otlardan yapılan marinasyonu ile diğer ızgara tavuk yemeklerinden ayrılıyor.

Yemek aynı zamanda hazırlama yöntemiyle de karakterize edilir: Etin tüm tatlarını emmesi için tavuk yavaş pişirilir. Kai yang’ın kökeni hakkında çok fazla şey bilinmemekle birlikte, Lao halkının öncelikle deniz ürünleri tükettiği ve diğer protein türleri çok nadir olduğu için yemeğin geçmişte sadece varlıklı insanlar için yapıldığına inanılıyor.

Gai Yang Tarifi

Gai Yang İçin Gerekli Malzemeler / 3-4 Kişilik

6 diş orta boy sarımsak
12 dal kişniş, kalın saplar dahil
3 yemek kaşığı (45 gr) hurma veya açık kahverengi şeker
2 çay kaşığı (10 gr) öğütülmüş beyaz biber
1 tatlı kaşığı (5 gr) öğütülmüş kişniş
2 yemek kaşığı (30ml) balık sosu
2 çay kaşığı (10 ml) koyu soya sosu
2 (3 inç) segment limon otu (isteğe bağlı)
1 bütün tavuk, göğüs kemiği boyunca ikiye bölünmüş
Tay tarzı tatlı biber sosu

Gai Yang Nasıl Yapılır

Kai yang

Bir mutfak robotunun kasesinde sarımsak, kişniş, şeker, beyaz biber, kişniş, balık sosu, koyu soya sosu ve limon otunu (kullanılıyorsa) karıştırın. Kaba bir macun oluşana kadar işleyin. Kenara koyun.

Tavuk yarımlarını bir kesme tahtası üzerine düz olarak yerleştirin. Her bir tavuk yarısına 2 metal şiş yerleştirin, bacaklardan ve göğüslerden paralel ilerleyin. Tavuğu tam olarak uyan bir pişirme kabına aktarın. Marine ile tüm yüzeylere sürün. Buzdolabında ve en az 2 saat veya bir gece kadar bekletin.

Pişirmeye hazır olduğunuzda 1 adet odun kömürü dolu mangal yakın. Tüm odun kömürü yakıldığında ve gri külle kaplandığında, kömürleri boşaltın ve kömür ızgarasının yarısına eşit olarak dağıtın. Alternatif olarak, bir gazlı ızgaranın brülörlerinin yarısını yüksek ısıya ayarlayın. Pişirme ızgarasını yerine yerleştirin, ızgarayı örtün ve 5 dakika ön ısıtmaya bırakın. Temizleyin ve ızgarayı yağlayın.

Tavuğu deri tarafı yukarı bakacak şekilde ızgaranın daha soğuk tarafına, bacakları sıcak tarafa bakacak şekilde yerleştirin. Izgarayı, kapak üzerindeki havalandırma delikleri açık ve tavuğun üzerine hizalanmış şekilde kapatın. Izgaranın alt havalandırma deliklerini açın. Göğüs kayıtlarının en kalın kısmına 60 °C yerleştirilen anında okunabilen bir termometre kadar yaklaşık 45 dakika pişirin. Tavuğu dikkatlice çevirin ve göğüsleri soğuk tarafa bakacak şekilde, derisi aşağı gelecek şekilde ızgaranın daha sıcak tarafına yerleştirin. Üzerini örtün ve deri gevrek hale gelene ve göğüs kısmını 63 ila 66 °C en kalın kısmına yerleştirilen anında okunan bir termometre, yaklaşık 3 dakika daha uzun olana kadar pişirin. (Deri yanmaya çok eğilimli olduğundan dikkatli olun.) Tavuk, ısıya ulaşılmadan yanma belirtisi gösterirse, dikkatlice ızgaranın daha soğuk tarafına kaydırın, üzerini kapatın ve pişirmeye devam edin. Kapağı, sıcaklığı kontrol etmek için gerekenden daha uzun süre kapalı bırakmayın, aksi takdirde tavuk yanacaktır.

Tavuğu bir kesme tahtasına aktarın ve 5 dakika dinlenmeye bırakın. Acı daldırma sos ile dilimleyin ve servis yapın.

Tay Tarzı Tatlı Biber Daldırma Sos Tarifi

Malzemeler

10 ila 12 kırmızı Tay kuş biberi, ince kıyılmış
İnce kıyılmış 4 diş sarımsak (yaklaşık 4 çay kaşığı)
1/4 su bardağı Asya balık sosu
1/2 su bardağı hurma veya açık kahverengi şeker
3 yemek kaşığı saf beyaz sirke
2 yemek kaşığı taze limon suyu

Yapımı

Tüm malzemeleri küçük, sızdırmaz bir kapta birleştirin. İyice çalkalayın, bir kenara koyun ve her 10 dakikada bir çalkalayarak şekerin erimesini sağlayın. Şeker tamamen çözüldüğünde kullanıma hazır olana kadar buzdolabında saklayın. Sos, 3 haftaya kadar buzdolabında saklanacaktır.

Bir Cevap Yazın