Kool (Sri Lanka)

Kool

Bu baharatlı ve ekşi deniz mahsullü yemek, Sri Lanka’daki Jaffna bölgesinin imza yemeklerinden biridir. Demirhindi bazlı et suyunu mürekkep balığı, karides, kerevit, yengeç gibi deniz ürünleri ve farklı balık türleri ile birleştirir. Yemek, deniz ürünlerinin yanı sıra çeşitli baharat ve sebzeleri de içeriyor ve geleneksel olarak palmyra yumrudan yapılan un olan odiyal ile koyulaştırılıyor.

Jaffna kool genellikle doyurucu bir ev yapımı yemek olarak hazırlanır ve çoğunlukla özel günlerde ve aile toplantılarında yenir. Tercihen yanında çiğ hindistan cevizi parçaları ile ana yemek olarak servis edilir.

Odiyal Kool Tarifi

Odiyal Kool İçin Gerekli Malzemeler / 6-8 Kişilik

6 kurutulmuş uzun kırmızı biber
1½ çay kaşığı karabiber
250 ml ılık suya batırılmış 80 g demirhindi posası
100 g odiyal un
1 küçük bütün kuru sarımsak
Tuz
80 gr kırmızı samba pirinci
300 g kabak, soyulmuş ve 2 cm küpler halinde kesilmiş
350 g manyok soyulmuş ve 2 cm küpler halinde kesilmiş
100 g acı kabak, tohumları çıkarılmış ve 1 cm parçalar halinde kesilmiş
16 yeşil (çiğ) kral karides, başları ve kuyrukları bozulmadan bırakılarak soyulmuş ve hazırlanmış
2 küçük mavi yüzücü yengeci (her biri yaklaşık 330 g), yıkanmış ve dörde bölünmüş, bağırsakları çıkarılmış
200 gr sert beyaz balık filetosu (mezgit gibi), 4 cm parçalar halinde kesilmiş
200 gr mürekkep balığı, 4 cm parçalar halinde kesilmiş
150 gr yılan fasulyesi *, 3 cm parçalara kesilmiş
15 g baget yaprağı (veya doğranmış İngiliz ıspanak yaprağı)
100 g kurutulmuş balık, ateşte yakılmış, sonra 2 cm parçalar halinde doğranmış (isteğe bağlı)

Odiyal Kool Nasıl Yapılır

Acı biber salçası yapmak için kurutulmuş biberleri yumuşayana kadar 1 saat suda bekletin. Biberleri süzün ve 2 yemek kaşığı su ile birlikte küçük bir mutfak robotuna koyun. Pürüzsüz bir macun haline getirin.

Yöntemi izleyerek demirhindi hamurunu hazırlayın. Demirhindi suyunu bir kenara koyun. Küçük bir kapta odiyal unu 250 ml suyla karıştırın ve 30 dakika veya kalın bir macun oluşturana kadar bekletin.

Sarımsak dişlerini soyun. Bir havan ve havaneli kullanarak sarımsağı ve 2 çay kaşığı tuzu bir macun haline getirin. Kenara koyun.

Samba pirincini iyice yıkayın ve 1.25 litre suyla büyük bir tencereye koyun. Kaynatın, ardından ocağı kısın, üzerini kapatın ve 25 dakika pişirin. Kabak, manyok, acı kabak ve 1 tatlı kaşığı tuzu ekleyin; 5 dakika daha veya sebzeler ve pilav yumuşayana kadar kapağı kapalı olarak pişirin. Karidesleri, yengeç parçalarını, balıkları, mürekkep balıklarını, yılan fasulyelerini, baget yapraklarını ve kaplayacak kadar suyu ekleyin. Kaynatın, ardından ocağı kısın, üzerini kapatın ve 5 dakika pişirin.

Acı biber salçası, sarımsak ezmesi ve yanmış kuru balığı (kullanılıyorsa) tencereye ekleyin. Yavaşça karıştırın ve 2 dakika daha kaynatın. Odiyal un hamurunu ekleyin, karışması için hafifçe karıştırın, ardından demirhindi suyunu ekleyin. 2 dakika veya kool kalın ve parlak olana kadar pişirin. Tuzla tatlandırın, tencereyi ocaktan alın ve servis yapın.

Bir Cevap Yazın