Laksa (Endonezya)

Laksa

Zengin ve baharatlı suyu ile karakterize edilen bu rahatlatıcı noodle çorbası, birçok Güneydoğu Asya ülkesinde bulunan klasik yemeklerden biridir. Farklı mutfak geleneklerinin etkisi altında geliştirilmiştir, bu da tatlar ve içerikler bakımından farklılık gösteren çok sayıda bölgesel çeşitliliğin yaratılmasına yol açmıştır.

En ünlü versiyonlardan ikisi, ekşi, demirhindi bazlı asam laksa ve kremalı körili laksa’dır. Özellikle Malezya, Singapur ve Endonezya’da tercih edilen laksa, genellikle sokak satıcıları tarafından doyurucu bir ana yemek olarak hazırlanır.

Laksa Tarifi

Laksa İçin Gerekli Malzemeler / 5-6 Kişilik

15 gr hafif kurutulmuş biber
3 yemek kaşığı kurutulmuş karides
1/4 fincan yetersiz mum veya macadamia fıstığı
2 Tay biberi
8 diş sarımsak
½ fincan arpacık
1 sap limon otu
10 dilim havlıcan
2-3 cm zerdeçal
1–1 yemek kaşığı fermente karides ezmesi (belacan)

Et suyu

350 g kabuklu karides, kabukları ve kafaları soyulmuş.
5 su bardağı su
450 gr istiridye
1 tarif laksa ezmesi
1 bardak hindistan cevizi sütü
2 yemek kaşığı balık sosu, yetecek kadar
1 yemek kaşığı şeker, yetecek kadar

Gerisi (miktarlar size bağlıdır)

Kalın yuvarlak pirinç eriştesi (kişi başı ~ 50 g kuru ağırlık)
Balık kekleri
Tofu (soya peyniri), ikiye veya dörde kesilmiş
Fasulye filizi
Laksa yaprakları (a.k.a. Vietnam kişniş veya rau ram, alt olarak Tay fesleğen ve nane kombinasyonunu kullanabilirsiniz)
Servis için sambal sosu, isteğe bağlı

Laksa Nasıl Yapılır

Noodle

Noodleları tamamen yumuşak ve esnek olana kadar sıcak musluk suyunda 30 dakika (veya oda sıcaklığında su kullanıyorsanız 1 saat) bekletin. Şef bıçağını kullanarak süzün ve küçük parçalara (2-3 cm uzunluğunda) kesin. Erişte pişirmeyi son dakikaya kaydedebilirsiniz, böylece bunları servis için yeniden ısıtmanıza gerek kalmaz, aynı anda birkaç kase servis yapıyorsanız önerilir. Ya da onları yoldan çıkarmak için önceden pişirebilirsiniz.

Erişteleri pişirmek için, sadece tamamen pişene kadar, ancak ortası biraz çiğnenene kadar 2-3 dakika sade suda kaynatın. Hemen kullanıyorsanız, bunları servis kaselerine bölün, yoksa soğumaları için büyük bir soğuk su kabına ekleyin, sonra iyice boşaltın. Erişteleri birkaç gün önceden hazırlayabilir ve buzdolabında iyice kapatarak saklayabilirsiniz.

Karides Stoku

Karides kabuklarını ekleyin ve bir tencereye alın. Kafaları ve kabukları orta ateşte soteleyin. 4 bardak su ekledikten sonra tencerenizde görünen buğdayı zihinsel olarak not edin, bu işinize yarayacak. Kalan 1 bardak suyu ekleyin, kızartılmış parçaları tencerenin dibinden kazıyın ve suyu yaklaşık 45 dakika yavaşça pişirin.

Kaynattıktan sonra, tencerede yaklaşık 4 bardak stok bırakmalısınız, eğer daha azınız varsa, eksikliği telafi etmek için biraz su ekleyin.

Kabuklarını çıkarın, ardından suyu tamamen kaynatın. İstiridyeleri ekleyin, örtün ve yaklaşık 1 dakika veya açılıncaya kadar pişirin. İstiridyeleri fazla pişirmeyin yoksa sertleşirler! İstiridyeleri çıkarın ve soğumaya bırakın. İstiridyeleri kullanıma hazır olana kadar buzdolabında soğuk tutun. Açılmayan istiridyeler bulursanız, tencereye geri koyun ve 1-2 dakika daha uzun süre pişirin. 2 dakika geçmesine rağmen hala açılmıyorsa atın.

Köri Ezmesi

Bir kahve değirmeni içine kurutulmuş biberler ve kurutulmuş karides ekleyin ve ince olana kadar karıştırın. Kullanıyorsanız, kandil veya macadamia fıstığı ekleyin ve ince olana kadar öğütün. Bir blenderde, kalan tüm malzemeleri ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın (sürahi blender kullanıyorsanız, devam etmesi için biraz sıvı eklemeniz gerekebilir). Kurutulmuş malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Macun önceden yapılabilir ve dondurulabilir.

Laksa Suyu

Ağır tabanlı bir tencerede, tabanı kaplamaya yetecek kadar sıvı yağ ekleyin, ardından köri ezmesini ekleyin ve macun kıvamını alana ve yağ macundan çıkmaya başlayıncaya kadar birkaç dakika soteleyin. Hindistan cevizi sütünü ve deniz ürünlerini karıştırın ve tatların karışması ve gelişmesi için en az 10 dakika pişirin. Balık sosu ve şekerle tatlandırın, ardından çeşniyi tadın ve ayarlayın. Bu noktada, hafifletmek için daha fazla su veya zenginleştirmek için daha fazla hindistan cevizi sütü ekleyerek et suyunun zenginliğini ayarlayabilirsiniz. Et suyu önceden hazırlanabilir ve bir haftaya kadar buzdolabında saklanabilir.

Birleştirme

Et suyunu kaynatın ve  ekleyin. Erişte (yeniden ısıtılması gerekiyorsa) ve fasulye filizlerini bir erişte süzgecine koyun ve 15-30 saniye et suyunda kısaca ısıtın. Servis kaselerine ekleyin. Süzgeçe karides ve balık keklerini ekleyin ve et suyunda karides pişene kadar pişirin, kaselere ekleyin.

Erişte üzerine istiridye ekleyin ve laksa yapraklarının üzerine serpin. Gerekirse baharat için ekstra sambal ile servis yapın.

Bir seferde birkaç kase yapıyorsanız, daha verimli olmak için tüm erişteleri yeniden ısıtmak için ayrı bir sıcak su kabına atın, sonra erişteleri süzüp kaseler arasında bölüştürün. Tüm peynir toplarını, karidesleri ve balık keklerini et suyunda aynı anda pişirin, balıkları çıkarın ve kaselere bölün. Sonra çorbayı her kasenin üzerine dökün.

Bir Cevap Yazın