Malfuf (Ürdün)

Malfuf

Malfuf, limon-sarımsak sosunda kaynatılmadan önce bir kıyma dolgusu ve pirinç etrafına sarılmış beyaz lahana yapraklarından oluşan geleneksel bir yemektir (lahana sarması). Geleneksel olarak dolgu kıyılmış kuzu eti ile yapılır, ancak kuzu yerine kıyılmış dana eti veya nohut (vejetaryen versiyonlar için) da kullanılabilir.

Pirinç ve et karışımı genellikle soğan, samne (sade tereyağı) veya yenibahar, tarçın, tuz ve karabiber gibi baharatlarla zenginleştirilir. Sos için su veya et suyu kullanılabilirken, limon suyu ve nar ekşisi de kullanılabilir.

Malfuf genellikle ana yemek olarak sıcak veya ılık olarak tüketilir ve genellikle yanında sade yoğurt, pide ve taze limon dilimleri eşlik eder. Bu yemeğin Levant, Orta Doğu, Akdeniz ve Balkanlar’da yaygın olarak hazırlanan çok sayıda versiyonu vardır.

Malfuf Tarifi

Malfuf İçin Gerekli Malzemeler / 5 Kişilik

1 Lahana
350 gram yağsız kıyma
220 gr pirinç, yıkanmış, kurutulmuş
3 adet taze soyulmuş sarımsak
4 limon, taze sıkılmış
5-10 gr 7 baharat
45 gr zeytinyağı
Tat vermek için tuz

Malfouf Nasıl Yapılır

Pirinci bir kaseye koyun ve üzerini suyla kapatın. 15 dakika bekletin ve süzün. Pirinci, tuzu, baharatları ve eti karıştırın.

Pişirmek için tencerenin dibine birkaç yaprak yerleştirin. Az miktarda dolgu alın ve lahana yaprağına koyun.

Puro şekline getirin ve tencereye koyun. Malfouf tencere dolana kadar istifleyin. Sarımsakları kıyın ve malfoufun üst tabakasına yayın. Tencerede malfoufun üzerine bir tabak koyun, böylece yüzmesinler. Et suyunu tencereye dökün.

Buharın kolayca çıkabilmesi için gevşek bir şekilde kapakla kapatın. Tamamlanana kadar, yaklaşık 25 dakika veya et suyu pişene kadar pişirin. Kapağı ve tabağı çıkarın. Servis tabağını tencerenin üzerine yerleştirin ve ardından çevirin. Tencereyi çıkarın ve hemen yoğurt ve limon dilimleri ile servis yapın.

Bir Cevap Yazın