Mititei (Romanya)

Mititei

Mititei, kuzu eti, domuz eti, sığır eti ve kekik, anason, karabiber ve sarımsak gibi baharatların bir kombinasyonundan yapılan ızgara kıyma rulolarından oluşan bir Rumen yemeğidir.

Mititei’yi hazırlamanın en otantik yolu eti mangal yapmaktır, bu nedenle yemeğin Romanya açık hava mutfağının ve yol kenarındaki restoranların temelini oluşturması şaşırtıcı değildir.

Mititei’ye ideal olarak patates kızartması, bir parça sarı hardal ve yanında soğuk bir bira eşlik eder.

Mititei Tarifi

Mititei İçin Gerekli Malzemeler 

1,5 kilo et (eşit parçalarda kıyma, kuzu eti ve sığır eti)
1 çorba kaşığı iri tuz
1 yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber
1/2 yemek kaşığı kurutulmuş öğütülmüş kişniş
1 tatlı kaşığı toz kimyon
1 tatlı kaşığı kuru kekik
6-8 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı karbonat
1/4 su bardağı maden suyu

Mititei Tarifi Nasıl Yapılır

Eti ve sarımsağı iki kez öğütün. Karışıma birkaç yağlı parça ekleyin: et rulolarını nemli ve yumuşak tutar.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Soda ile karbonatı eritin ve karışıma ekleyin.

Ellerinizi ıslatmak için yakınlarda bir kase su bulundurun. Et karışımın ile yaklaşık 4-5 cm uzunluğunda köfte şekilleri oluşturun.

Köfteleri buzdolabına birkaç saat veya ideal olarak bir gece bekletin. Bu, etin sulu ve yumuşak olmasına yardımcı olan önemli bir adımdır.

Sıcak bir ızgarada bir kez çevirerek ızgara yapın (her iki tarafta yaklaşık 4 dakika). Çok fazla sirke içermeyen hardalla (kahverengi hardal gibi) oval şekilli ekmek rulolarının içinde servis edin (ruloların yumuşak bir kısmını alın), üzerine turşu, kırmızı soğan, közlenmiş biber ekleyin.

Ayrıca mititeiyi önce orta-sıcak bir tavada kızartabilir ve 180 °C fırında yaklaşık 15 dakika daha pişirebilir ya da derin yağda kızartabilirsiniz. Hangi yöntemi kullandığın değil, mititeinin yumuşak, sulu ve lezzetli olması önemlidir.

Bir Cevap Yazın