Plov – Özbek Pilavı (Özbekistan)

özbek pilavı

Plov, Özbekistan’ın ulusal yemeğidir. Milletin tarihi, geleneği ve kültürü için çok önemlidir. Tarifin elliden fazla versiyonu vardır, bazıları 10 asırlık bile olsa, ancak en iyi bilinen versiyonunu yapmak için ilk adım, terbiyeli havuç, soğan ve yağda sotelenmiş etten oluşan bir taban olan zirvak yapmaktır.

Taban hazırlandıktan sonra, pirinç önceden sotelenmiş bileşenlerin üzerine bir katman halinde eklenir, su ile doldurulur ve pirinç tamamen pişene kadar her şey kaynatılır.

Özbek Pilavı Tarifi

Özbe Pilavı İçin Gerekli Malzemeler / 10 kişilik

1 kg orta yağlı kuzu, kol veya kaburga
1 kg orta taneli pirinç (paella tipi)
200-250 ml bitkisel kızartma yağı
1 kg havuç
2-3 orta boy soğan
1-1.5 yemek kaşığı kimyon
2-3 baş sarımsak, ne kadar taze ise o kadar iyi (isteğe bağlı)
1-2 uzun acı biber (isteğe bağlı)
Tuz
5 litre ağır dökme demir tencere veya daha büyük, tercihen yuvarlak tabanlı

Özbek Pilavı Nasıl Yapılır

Pirinci berraklaşana kadar musluğun altında yıkayın, soğuk suyla örtün ve bir süre ıslatın.

Eti kemikli kibrit kutusu parçaları halinde kesin.

Havuçları yarım cm kalınlığında çubuklar halinde kesin.

Soğanları ince halkalar veya yarım halkalar halinde dilimleyin.

Sarımsakların dibini ve başını temizleyin.

Tencerede yağı çok yüksek ateşte ısıtın, eti 3-4 seferde altın-kahverengi olana kadar kızartın. Soğanı ekleyin, soğanın yanmasını önlemek için iyice karıştırın. Havucu ekleyin, solmaya başlayana kadar karıştırın (15-20 dk). Kimyonun 2 / 3’ünü ekleyin, havucu parçalamamak için nazikçe karıştırın.

Ateşi orta dereceye indirin, tüm malzemeleri örtmek için sıcak su dökün, tuz ekleyin ve hemen hemen tüm su buharlaşana ve et yumuşayıp sulu hale gelene kadar 40 dakika ila 1.5 saat arasında kaynamaya bırakın. Karıştırmayın.

Pirinci iyice süzün, etin ve sebzeleri tek kat halinde koyun, sarımsağı ve bütün biberi içine atın ve üzerine dikkatlice kaynar su dökün. Pirinci yaklaşık 2 cm su ile örtün, kaynatın. Tuz ekleyin. Suyu seviyesi pirince düştüğünde, ateşi biraz azaltın. Pirinç daha çok al dente kalmalıdır. Su seviyesini kontrol etmek için bir kabın dibine pirinçte delikler açın.

Ateşi minimuma düşürün, kapağı sıkıca kapatın ve 20 dakika pişirin. Ayrı tabakta sarımsak ve biberleri çıkarın. Pirinci et ve havuçla dikkatlice karıştırın, pilavın tadına göre biraz tuz ekleyin, karıştırın ve 5 dakika bekletin. Özbek Pilavını büyük bir ısıtılmış tabağa koyun ve sarımsak, acı biber ve ince dilimlenmiş domates-tatlı soğan-acı-tuzlu salata ile servis edin.

Bir Cevap Yazın