Shuwa (Umman)

Shuwa

Genellikle Umman’ın ulusal yemeği olarak adlandırılan shuwa, kuzu, keçi eti veya bazen sığır eti veya deve etinden hazırlanır. Et, tipik olarak kırmızı biber, kakule, karanfil, kimyon veya kişnişi birleştiren bir baharat karışımıyla kaplanır.

Geleneksel olarak muz veya palmiye yapraklarına sarılır ve daha sonra kavrulmadan ve yer altı ocaklarında tütsülenmeden önce dokuma bir torbaya konur. Kapsamlı hazırlık nedeniyle shuwa genellikle özel günlerde hazırlanır. Et, domatesli sos ile birlikte pilav yatağında servis edilir ve misafirler arasında paylaşılması gerekir.

Shuwa Tarifi

Shuwa İçin Gerekli Malzemeler / 5 Kişilik

1.5kg ile 2.5kg arası kuzu kol.
10 diş ezilmiş sarımsak
2 çay kaşığı toz biber
1½ çay kaşığı öğütülmüş kimyon
2 çay kaşığı öğütülmüş kişniş tohumu
1½ çay kaşığı zerdeçal tozu
1 çay kaşığı öğütülmüş karanfil
25-30 kuru kırmızı biber tozu (baharat seviyesini ihtiyacınıza göre ayarlayın)
4 yemek kaşığı yemeklik yağ
3 yemek kaşığı sirke
1 Limon Suyu.

Pilav İçin

2-3 su bardağı basmati pirinci
Su (aldığınız bardak sayısına göre)
1½ çay kaşığı kimyon tohumu
1 çay kaşığı karabiber
3-4 kakule baklası
3-4 karanfil
3 inç tarçın
2 yıldız anason
3-4 defne yaprağı
Tat vermek için tuz
Sarı gıda boyası
Turuncu gıda boyası

Shuwa Nasıl Yapılır

Baharat seviyenize göre kuru kırmızı biber miktarını ayarlayın. Kuzu budu hariç tüm malzemeleri iyice karıştırın. Baharatları kuzu bacağına sürün. Eti kuru muz yaprakları veya palmiye yapraklarıyla sarın. Gece boyunca buzdolabında marine edin. Muz yaprağına sarılmış marine edilmiş eti bir tavaya koyun ve üzerini kapatın, ardından 120 C önceden ısıtılmış fırında 3-4 saat veya bacağı iyice pişene kadar pişirin, her 30 dakikada bir tava suyunu bir veya iki kez çevirin. Açın ve 350 °C’de 20 dakika boyunca bir kez çevirerek kızartın. Muz yaprağı kurursa alüminyum folyo ile sarabilirsiniz.

Pilav Yapımı

Ağır tabanlı bir tavayı ısıtın, yağ ekleyin.

Tüm baharatları tek tek ekleyin. Yaklaşık 30 saniye sote edin. Suyu ekleyin. Su kaynamaya başladığında ıslatılmış pirinci ekleyin. Pirinç neredeyse pişene kadar pişirin, fazla pişirmeyin. Pirinci iki eşit parçaya ayırın. Onları iki farklı tabağa yayın. Soğumalarını bekleyin. Soğuduktan sonra, pirincin bir kısmını sarı gıda boyasıyla karıştırın. Ve diğer kısmı turuncu gıda boyası ile…

Shuwa’yı Pirinç ile servis edin.

Bir Cevap Yazın