Štruklji (Slovenya)

Štruklji

Štruklji, süzme peynir, ceviz, elma ve haşhaş tohumu gibi tuzlu veya tatlı malzemelerle doldurulmuş farklı rulo hamur çeşitlerinden oluşan en tipik Sloven yemeklerinden biridir. Slovenya genelinde, ev mutfaklarında, restoranlarda ve çok sayıda dağ kulübesinde bulunabilirler.

Başlangıçta yemek, çiftliklerdeki ağır işlerin sona ermesini kutlamak için kutlamalarda ve bayramlarda hazırlandı ve uygulama, insanların yıl boyunca štruklji yapmaya başladığı 1930’lara kadar devam etti.

Struklji Tarifi

Struklji İçin Gerekli Malzemeler

Hamur

½ bardak sıcak su
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yumurta, hafifçe çırpılmış
1 tatlı kaşığı tuz, istenirse
2 fincan un

Dolgu

4 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı ekmek kırıntısı
4 yumurta
450 gram kuru süzme peynir
½ fincan ekşi krema
1 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz
İstenirse tadına göre tuz

Üstü

1 su bardağı galeta unu
4 yemek kaşığı tereyağı

Struklji Nasıl Yapılır

Hamuru yapmak için sıcak suyu küçük bir kaseye koyun ve tereyağını eritmek için suya ekleyin. Çatalla yumurta ve tuzu karıştırın.

Unu ayrı bir karıştırma kabına koyun. Unda bir çukur açın ve sıvı karışıma dökün. Elde edilen hamur pürüzsüz ve elastik olana kadar karıştırın ve yoğurun. Üzerini örtün ve yaklaşık 30 dakika boyunca hava akımı olmayan bir yerde dinlenmeye bırakın.

Bu arada, tereyağını bir tencerede eritip içindeki ekmek kırıntılarını kızartarak iç malzemeyi hazırlayın. Ateşten alın, yumurtaları ekleyin ve tamamen çırpıncaya kadar karıştırın.

Süzme peynir, ekşi krema, maydanoz ve tuzu bir karıştırma kabında karıştırın. Yumurta karışımını ekleyin ve iyice karıştırın.

Hamuru hafifçe unlanmış bir tahta üzerinde 4-5 cm dikdörtgen şeklinde yuvarlayın. Dolguyu hamurun üzerine yayın ve uzun kenarından başlayarak jelibon gibi sıkı bir rulo haline getirin.

Ruloyu temiz beyaz bir beze veya üzerini örtecek büyüklükte iki kat tülbent üzerine yerleştirin. Ruloyu beze sarın ve uçları sosis şeklinde sicim ile bağlayın.

Ruloyu bir daire şeklinde sarın ve büyük bir tencereye kaynar tuzlu su koyun. 40 dakika pişirin, ardından tencereden dikkatlice alın. Ruloyu açın ve sıcak tutun.

Üstü için, galeta ununu tereyağında kızarana kadar soteleyin. Struklji’yi 2-3 cm kalınlığında parçalara ayırın ve üzerine tereyağlı kırıntıları koyun.

Bir Cevap Yazın