Aushak (Afganistan)

Aushak

Bu lezzetli Afganistan köfteleri geleneksel olarak ya doğranmış taze soğan ya da Afganistan’ın hemen hemen her ilinde yetişen bir pırasa türü olan gandana ile doldurulur. Aşak olarak da adlandırılan Aushak, genellikle kıyma veya kuzu eti paçavrası, sarımsak ve taze nane ile tatlandırılmış kalın süzme yoğurt sosu ile servis edilir.

Aushak Tarifi

Aushak İçin Gerekli Malzemeler

Mantı

15 gr zeytinyağı
1 demet taze soğan ince dilimlenmiş
3 ince dilimlenmiş beyaz ve açık yeşil pırasa
7-8 gr tuz
Taze çekilmiş karabiber
Öğütülmüş kırmızı biber
1 diş sarımsak kıyılmış
20-25 wonton, kare veya dairesel

Et sosu

30 gr zeytinyağı
1 büyük sarı soğan ince doğranmış
3 diş kıyılmış sarımsak
450 gr kıyma veya kuzu eti
10 gr tuz
3 gr taze çekilmiş karabiber
3 gr kırmızı biber
3 gr öğütülmüş kişniş
225 gr domates sosu

Yoğurt

250 gr sade yoğurt
2 diş sarımsak kıyılmış
10-15 gr kuru nane
3-4 gr tuz

Servis için

İnce dilimlenmiş taze nane

Aushak Nasıl Yapılır

Mantı Yapımı

Büyük bir tavada yağı orta ateşte gezdirin. Dilimlenmiş taze soğanları ve pırasayı ekleyin. 7-10 dakika yumuşayana kadar sık sık karıştırarak pişirin. Sarımsakları ekleyin ve kokulu hale gelene kadar 30 saniye ile 1 dakika arasında pişirin. Tuz, karabiber ve öğütülmüş kırmızı biber ekleyin. Bir kaseye alın ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın.

Büyük bir fırın tepsisine fırın kağıdı koyun.

Bir wonton ambalajının ortasına soğutulmuş dolgudan bir çay kaşığı koyun. Kenarları hafifçe suyla ıslatın ve dolguyu kapatmak için sargıyı ikiye katlayın. Hava ceplerini bastırın ve sızdırmaz hale getirmek için kenarlar boyunca aşağı doğru itin.

Hamurları hazırlanan fırın tepsisine yerleştirin ve kalan dolguyu tek bir kat halinde düzenleyerek tekrarlayın. Hemen kullanmıyorsanız, fırın tepsisini plastikle örtün ve bir güne kadar buzdolabında saklayın veya katılaşana kadar dondurun, bir dondurucu torbasına aktarın ve birkaç ay saklayın.

Et Sosu Yapımı

Yağı büyük bir tavada gezdirin. Soğanı ekleyin ve ara sıra karıştırarak yumuşayana kadar pişirin. Sarımsakları ekleyin ve kokulu hale gelene kadar 30 saniye ile 1 dakika arasında pişirin.

Kıymayı bir kaşıkla küçük parçalara bölerek ekleyin ve pembeleşene kadar pişirin. Tuz, karabiber, kırmızı biber ve kişniş ekleyin. Domates sosunu karıştırın ve ara sıra karıştırarak tamamen ısınana ve koyulaşana kadar pişirin. Tadına göre baharatlayın, gerekirse daha fazla tuz ekleyin.

Kalan malzemeler hazırlanırken sıcak tutmak için ısıyı en düşük ayara düşürün.

Yoğurt Sosu Yapımı

Küçük bir kapta yoğurt, sarımsak, kuru nane ve tuzu karıştırın.

Birleştirme

Büyük bir kap suyu kaynatın. Aşırı kalabalık olmamasına dikkat ederek mantıları/hamur gruplar halinde ekleyin. Orta-kısık ateşte tamamen ısınana kadar 2-3 dakika kaynatın. El kevgiri ile yavaşça çıkarın. Mantıyı et sosu, yoğurt ve taze nane ile sıcak olarak servis edin.

Bir Cevap Yazın