Haft Mewa (Afganistan)

Haft mewa

Bu Afganistan kuru meyve ve ceviz çorbası, geleneksel olarak baharın ilk günü kutlanan Afganistan yeni yılı Naw Roz’dan önceki akşam hazırlanır. Haft mewa kelimenin tam anlamıyla yedi meyveye çevrilir ve hepsi suya veya tatlandırılmış gül suyuna batırılmış yeşil ve kırmızı kuru üzüm, badem, antep fıstığı, ceviz, kuru kayısı ve zakkum meyveleri ile yapılır.

Haft Mewa Tarifi

Haft Mewa İçin Gerekli Malzemeler

3/4 su bardağı ceviz

½ çay bardağı fıstık

½ çay bardağı beyaz kuru üzüm

1 su bardağı kırmızı kuru üzüm

½ çay bardağı kurutulmuş kiraz

1 su bardağı kuru kayısı (tatlı olmasına dikkat edin)

½ çay bardağı kıyılmış badem

½ çay kaşığı. gül suyu (isteğe bağlı)

5 su bardağı su

Geniş ağızlı kapaklı kap

Haft Mewa Nasıl Yapılır

Ceviz ve fıstıklarını haşlayarak başlayın. 3 su bardağı suyu kaynatın, ocaktan alın, ceviz ve antep fıstıklarını ekleyin, üzerini kapatın ve 20 dakika bekletin. Bu arada geniş bir kapta her iki tür kuru üzüm, kiraz ve kayısı ekleyin. Tortuyu gidermek için üç kez soğuk suyla durulayın.

Kuruyemişler hazır olduğunda sıcak suyu boşaltın ve soğuk su ekleyin. Böylelikle ellerinizi yakmazsınız. Toplayabileceğiniz en iyi yöntemi kullanarak fıstıkların kabuğunu soyun. Bütün ceviziniz varsa, ikiye bölün ve sonra soymaya başlayın.

Kuru meyve ve kuruyemişleri, gül suyu ve 5 bardak soğuk su ile birlikte kaba koyun. İyice karıştırın Su, malzemelerin 2-3 cm yukarısında olmalıdır. 2-4 gün buzdolabında bekletin. Ne kadar uzun süre bırakırsan o kadar tatlı olur.

Bir Cevap Yazın