Kabuli Pulao (Afganistan)

Kabuli Pulao

Afganistan mutfağının tacı olan Kabuli pulao’nun, genellikle bu özenli et ve pirinç yemeğini hazırlayabilen üst sınıf Kabil aileleri tarafından yaratıldığı söylenir. Zamanla, pulao ülke geneline yayılmış ve adını yetenekli anlamına gelen Dari kelimesinden türetilen qabili pulao olarak değişmiştir, çünkü yalnızca gerçekten yetenekli bir şefin Afganistan tarzı iyi bir pilav yapabileceği düşünülmüştür.

Afganistanlı bir kadının evlilik beklentilerinin kabili palau yapma yeteneğine bağlı olduğu söyleniyor. Bu ulusal yemek geleneksel olarak karamelize havuç, kuru üzüm, badem ve kuzu eti parçaları ile karıştırılmış buharda pişirilmiş uzun taneli pirinçten oluşur, ancak tavuk ve sığır eti de sıklıkla kullanılır.

Eşsiz tadı kimyon, karanfil, kakule, zerdeçal ve tarçın gibi baharatların karışımından gelir.

Kabuli Pulao Tarifi

Kabuli Pulao İçin Gerekli Malzemeler

450 gr sella basmati pirinci
5 adet kakule kabuğu, bölünmüş
1 soğan, soyulmuş ve ikiye bölünmüş
1 baş sarımsak,
5 adet tam karanfil, bölünmüş
10 gr öğütülmüş karabiber
10 gr kimyon tohumu, bölünmüş
16 gr tuz
20 gr beyaz şeker
1 çubuk tarçın
10 gr kırmızı biber
10 gr kişniş tohumu
700 ml su
15 gr kanola yağı
1 adet doğranmış soğan
140 gr havuç, kibrit çöpü parçaları halinde doğranmış
3 diş sarımsak
70 gr kuru üzüm
70 gr badem

Kabuli Pulao Nasıl Yapılır

Pirinci 5 dakika soğuk suda bekletin. Su berraklaşana kadar durulayın.

Bir kesme tahtası üzerine 4 kakule yerleştirin ve bir bıçağın düz tarafını kullanarak hafifçe ezin; bir düdüklü tencereye atın. Yarım soğan, 1 baş sarımsak, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu, tuz, şeker, tarçın çubuğu, kırmızı biber ve kişniş tohumu ekleyin. Üzerine su ekleyin.

Düdüklü tencere kapağını kapatın ve ısıyı yüksek konuma getirin. Düdüklü tencere bir ıslık çalana kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Isıyı orta seviyeye indirin. Yaklaşık 20 dakika 2 düdük daha bekleyin. Ateşten alın ve yaklaşık 10 dakika boyunca basıncın doğal olarak salınmasına izin verin.

Suyu bir kaseye süzün. Düdüklü tencereyi temizleyin ve orta ateşte ısıtın. Yağı ve doğranmış soğanı ekleyin; yaklaşık 7 ila 10 dakika yumuşayıp kızarana kadar pişirin ve karıştırın. Havuç ekleyin; yumuşayana kadar yaklaşık 3 dakika daha pişirin. Kuru üzüm, badem ve süzülmüş pirinci ekleyin. Kalan 1 tatlı kaşığı karabiber, kalan 1 tatlı kaşığı kimyon tohumu ve kalan karanfili ekleyin.

Kalan kakule tohumunu bir toz haline getirin ve düdüklü tencereye ekleyin. Birleştirmek için karıştırın; pirinci kaplayacak kadar et suyu dökün.

Isıyı yükseltip düdüklü tencereyi kapatın. İlk düdük çalana kadar pişirin, 5-7 dakika. Isıyı orta seviyeye indirin. 5 dakika pişirin ve ocaktan alın. 7 dakika dinlenmeye bırakın; basıncı doğal olarak yaklaşık 10 dakika serbest bırakın. Aşırı pişmeyi önlemek için pişmiş pirinci hemen servis tabağına aktarın.

Bir Cevap Yazın