Mastawa (Afganistan)

Mastawa

Bu geleneksel Afganistan kış yemeği, soğan, sarımsak, zerdeçal, kişniş ve nane ile tatlandırılmış aromatik bir et suyunda kaynatılmış nohut, kısa taneli pirinç ve lahndi adı verilen tuzlanmış, güneşte kurutulmuş koyun eti ile yapılır. Pişirmenin sonuna doğru Narenj veya acı portakal kabuğu ve acı biberler eklenir, bu da bu yapışkan pirinç yemeğini özellikle kokulu ve oldukça baharatlı yapar.

Mastawa, Afganistanlı gosht-e-qaqh gibi diğer kurutulmuş et türleri ile de hazırlanabilirken, son dokunuş, süzülmüş, tuzlanmış ve kurutulmuş yoğurttan yapılan bir tür Afganistan peyniri olan quroot eklenerek yapılır.

Mastawa Tarifi

Mastawa İçin Gerekli Malzemeler

660 gr orta taneli pirinç
3 adet doğranmış soğan
1 kilo kuzu veya dana eti
15 gr tuz
15 gr zerdeçal
20 gr sarımsak
5 gr kuru nane
5 gr kişniş, öğütülmüş
2-3 küp bulyon
Yemek pişirmek için yağ
200 gr quroot
100 gr nohut (önceden pişirilmiş)
2 narenj kabuğu
5-6 acı biber

Mastawa Nasıl Yapılır

Pirinci üç kez ılık suda yıkayın, ardından üç saat bekletin.

Soğanı, eti, sarımsağı, tuzu, bulyon küplerini ve kişnişi büyük bir tencerede dakika soteleyin, ardından dört bardak su dökün ve ete kadar 15 dakika pişirin.

Pirinci ve yeterli miktarda suyu ekleyin, böylece pirinç 3-4 cm kaplanır. Kapakla örtün veya düdüklü tencereyi kapatın ve su çekilinceye kadar pişirin.

Sonra narenji ekleyin ve kapağı kapalı olarak beş dakika pişirin.

Daha sonra nane, zerdeçal, acı biber ve nohutu ekleyin. Tencerenin üzerine bir bez veya havlu koyun, ardından bir kapakla örtün ve ısıyı en aza indirmeye dikkat ederek 10-15 dakika pişirin.

Büyük bir tabağa alın ve sıcak servis yapın.

İpuçları

Et: Geleneksel seçim lahndi eti, ancak gosht-e-qaqh gibi diğer kurutulmuş Afgan etleri de kullanılabilir. Bölgenizde kolayca bulunamayabilecekleri için, sığır eti veya kuzu eti, tercihen daha yağlı ve kemikli kısımları kullanabilirsiniz. Unutmayın, çiğ etle yaparsanız, daha uzun süre pişirmeniz gerekecek.

Diğer Malzemeler: Uzun taneli pirinçten kaçının ve her zaman daha fazla nişasta içeren ve pişirildiğinde yumuşak ve yapışkan olan kısa taneli veya orta taneli olanı tercih edin. Nane, yemeğin içindeki baharatlardan biridir, ancak bunun yerine genellikle dereotu kullanılır. Elinizde narenj yoksa veya bulmanız zor ise, bunun yerine portakal kullanabilirsiniz. Kabuğu jülyen haline getirin ve beş dakika suda haşlayın. Qoroot yerine süzme yoğurt kullanabilirsiniz.

Yöntem: Tüm tarifler, pirincin yemeğe eklenmeden önce birkaç saat bekletilmesi gerektiğini belirtirken, sarımsak söz konusu olduğunda farklılık gösterir. Bazıları başında ekliyor, bazıları ayrı ayrı kızartıp pişirme sırasında yemeğe katıyor. Hazırlığı kesmek için konserve nohut kullanabilir ve yemeği düdüklü tencerede hazırlayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın