Nshima (Zambiya)

Nshima

Nshima, Zambiya’da öğütülmüş mısırdan yapılan çok yoğun ve pürüzsüz bir yulaf lapası olan temel bir besindir. Kenya ugalisi ve Zimbabwe sadzasına oldukça benzer. Nshima her zaman Zambiya’da ndiwo olarak bilinen çorbalar, soslar veya güveçlerle tüketilir. Ülkedeki en yaygın ndiwo yemekleri chibwabwa ve ifisashi’dir.

Zambiya’nın temel gıda maddesi mısırdır. Nshima, Zambiya yemeklerinin ana bileşenini oluşturur ve dövülmüş beyaz mısırdan yapılır. Lezzet, güveç ve sebzelerle servis edilir ve elle (tercihen sağ elle) yenir. Nshima, öğle ve akşam yemeklerinde yenir. Nshima evde, yemek tezgahlarında ve restoranlarda yapılabilir. Geleneksel topluluklarda nshima yapımı, mısırın kurutulmasını, çekirdeklerin ayrıştırılmasını, dövülmesini ve sonunda pişirilmesini içeren uzun bir süreçtir.

Nshima Tarifi

Nshima İçin Gerekli Malzemeler / 4-6 Kişilik

560 gr mısır unu
18 gr tuz
3,5 litre su (gerektiği kadar veya gerekirse daha fazla)

Nshima Nasıl Yapılır

Büyük bir tencereye soğuk su dökün. Yüksek ateşte kaynatmaya başlayın.

Birkaç dakika sonra, su ılıkken, mısır ununun yaklaşık yarısını bir seferde suya yavaşça ekleyin ve sağlam bir tahta kaşıkla sürekli karıştırın. Karışım kaynamaya ve köpürmeye başlayana kadar pişirmeye (ve karıştırmaya) devam edin. Ateşi orta seviyeye düşürün ve birkaç dakika daha pişirin.

Kalan mısır ununu daha önce olduğu gibi ekleyin, karıştırmaya devam ederken kaşık dolusu serpin. Karıştırmaya devam etmek önemlidir – eğer büyük miktarda yapılıyorsa, bir kişinin tencereyi tutması ve diğerinin karıştırmak için iki elini kullanması gerekebilir.

Nshima çok kalın (sıvı kalmamış) ve pürüzsüz (topaksız) olmalıdır. Kalan tüm mısır unu tencereye eklenmeden önce bu noktaya ulaşabilir veya bu tarifte belirtilenden daha fazla mısır unu eklemek gerekebilir.

İstenilen kıvama ulaşıldığında, ocağı ve tencerenin üzerini kapatın ve nshima’nın servis yapmadan önce birkaç dakika bekleyin.

Bir Cevap Yazın