Acar (Endonezya)

Acar

Acar, biber ve dilimlenmiş arpacık soğanı ile baharatlanmış, genellikle lahana, havuç, salatalık veya uzun fasulyeden oluşan geleneksel bir karışık sebze turşusudur. Tüm sebzeler tuzlu, hafif tatlı su ve sirke salamura ile karıştırılmadan önce ince şeritler halinde kesilir veya büyük parçalar halinde doğranır.

Acar, noodle ve pilavın üst malzemesi olarak veya ızgara veya kızartılmış yemekler ve körilere eşlik etmek için kullanılır. Acar, geleneksel olarak baharatlı bir fıstık ezmesiyle yapıldığı Malezya ve Singapur’da yaygın olarak hazırlanmaktadır.

Endonezya’da sadece az miktarda sirke kullanıldığından, bu turşu sebzeler benzersiz kabul edilir, bu nedenle belirgin tadı yalnızca ekşi değil, aynı zamanda ferahlatıcıdır.

Acar, Endonezya’da turşu anlamına gelen bir kelimedir ve Endonezya ile güçlü kolonyal bağları olan Hollandalılar bunu adjar olarak yazarlar. Hintçe, Urduca ve Bengalce’de yemek achār olarak bilinir ve yemek Malezya, Singapur ve Tayland’da da popülerdir. Çeşitli araştırmalar, sebze turşusunun en eski arkeolojik kanıtının, bu tekniğin Mısır ve Yunanistan’a yayıldığı Batı Asya’da M.Ö.3000’den kalma olduğunu iddia ediyor.

Acar Tarifi

Acar İçin Gerekli Malzemeler

1 kg taze salatalık
2 havuç
3 arpacık soğan
1 diş sarımsak
5 gr ince tuz
60 gr sirke
3 kırmızı biber
45 gr şeker

Acar Nasıl Yapılır

Salatalığın uçlarını çıkarın ve çubuklar halinde kesin.

Havuçları soyun ve çubuklar halinde doğrayın.

Sarımsak, kırmızı biber ve arpacık soğanı ince ince dilimleyin.

Sirke, şeker ve tuz ile tatlandırın ve servis yapın.