Quiche – Kiş (Fransa)

Quiche

Bu popüler Fransız tartı, yumurta, krema ve pastırma, peynir ve pırasadan mantar ve deniz ürünlerine kadar her şeyle doldurulmuş bir hamur işidir. Quiche (kiş) genellikle çok doyurucudur ve kalorisi yüksektir, bu da onu partiler ve büfe masaları için sık kullanılan bir seçim haline getirir.

Quiche’in Fransa’da icat edildiği düşünülse de İtalyanlar ve İngilizler 1200’lerden beri et, balık veya meyve ile muhallebi dolgulu tartlar hazırlıyorlar. Yemeğin en tanınmış versiyonlarından biri olan Quiche Lorraine, Orta Çağ’da Lothringen adlı bir Alman bölgesi olan Lorraine’in kuzey-doğu Fransız bölgesinde yapıldı. Quiche muhtemelen ismini kek anlamına gelen Almanca kuchen teriminden almıştır. Yüzyılın ortalarında İngiltere ve ABD’ye yayıldı.

Sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir ve geleneksel olarak dilimler halinde kesilir. Günümüzde en popülerleri quiche Lorraine, quiche Florentine ve quiche Provençale olan çok sayıda quiche çeşidi bulunmaktadır.

Quiche Tarifi / Kiş Tarifi

Quiche İçin Gerekli Malzemeler

350 gr turta hamuru
200 gr füme çizgili pastırma
60 gr crème fraiche
4 yumurta
5 tur değirmen karabiber

Quiche Nasıl Yapılır

Fırını önceden 220 °C’ye ısıtın. Kabuğunu çıkarın, ardından pastırmayı küçük küpler halinde dilimleyin ve yağsız bir tavada kızartın.

Hamuru açmak için oklava kullanın. Bir turta kalıbına biraz tereyağı sürün ve üzerini hamur işiyle kapatın. Çatal kullanarak hamurdaki bazı boşlukları delin.

Büyük bir kapta yumurtaları çırpın, ardından kızarmış pastırma, krema ve biberi karıştırın. Dolgu karışımını hamurun üzerine dökün ve tabağı fırına koyun.

Kişi altın rengi olana kadar 25 dakika pişirin. Yüzeyde herhangi bir kabarcık belirirse, bunları çatal veya kürdan ile delin. Kişi kalıptan çıkarın ve servis yapmadan önce üçgenler halinde dilimleyin.