Tartiflette (Fransa)

Tartiflette

Alpler’in en sevilen yemeklerinden biri olan tartiflette, Fransa’nın dağlık Savoie bölgesinden bir rendelenmiş patates yemeğidir. Orta boy patates, beyaz şarap, Reblochon peyniri, soğan, tütsülenmiş tuzlu domuz eti ve genellikle crème fraîche ile yapılır.

Rustik bir yemek olan péla des Aravis’ten esinlenen tartiflette, 1980’lerde Alpine Savoie bölgesinden reblochon peynirini tanıtmayı amaçlayan Fransız peynir üreticileri kuruluşu Union Interprofessional Reblochon tarafından geliştirildi.

Tartiflette adı, patates anlamına gelen Savoyard kelimesi tartifles’ten ve başlangıç ​​noktası olarak hizmet veren ve uzun saplı bir tavada hazırlanan patates, soğan ve artık peynirin rendelenmiş bir karışımı olan yerel péla yemeğinden gelmektedir. Tartiflette ilk olarak tüm Fransa’ya ve komşu İsviçre ve İtalya’ya yayıldığı yerel kayak merkezlerinde fondü ve raclette ile birlikte servis edildi.

Yemek anında hem profesyonel aşçıların hem de genel halkın dikkatini çekti ve zamanla Fransa sınırları dışında, özellikle de İtalya ve İsviçre’de popüler hale geldi. Tartiflette, ideal olarak yeşil salata ve yanında bir kadeh Fransız beyaz şarabı ile sıcak olarak servis edilir.

Tartiflette Tarifi

Tartiflette İçin Gerekli Malzemeler / 4 Kişilik

1 reblochon peyniri
1 kg sert etli patates
200 gr füme pastırma
2 büyük soğan
100 ml beyaz şarap
Karabiber
Rendelenmiş hindistan cevizi (isteğe bağlı)

Tartiflette Nasıl Yapılır

Fırını önceden 200 °C’ye ısıtın.

Patatesleri soyun ve parçalara ayırın. Soğanları halkalar halinde kesin.

Pastırmayı ve soğanı bir tavada 3 dakika kavurun. Patatesleri ilave edip orta ateşte 20 dakika kavurun. Beyaz şarabı dökün ve 5 dakika daha pişirin. Tat vermek için biber ve küçük hindistan cevizi ekleyin – pastırma zaten tuzlu olduğundan, ek tuza gerek yoktur.

İki disk elde etmek ve kabuğu korumak için reblocho’yu çapraz olarak ikiye kesin. Alt diski parçalar halinde kesin ve üst diski tamamen bırakın veya pişirme tavanızın boyutuna bağlı olarak 2-4 parça halinde kesin.

Patatesleri, soğanları ve domuz pastırmasını küçük parçalar halinde kesilmiş reblochon ile karıştırın ve bir fırın tepsisine koyun. Kalan reblochon ile doldurun, kabuk yukarı doğru.

Reblochon eriyip altın rengi kahverengiye dönene kadar 15-20 dakika pişirin.

Bir marul yanında sıcak olarak servis edin.