Tonkatsu (Japonya)

Tonkatsu

Derin yağda kızartılmış domuz pirzola tonkatsu, çok yakın geçmişe sahip bir Japon yemeğidir. İlk olarak 19. yüzyılın sonunda bir tür yoshoku (Batı etkisindeki Japon yemekleri) olarak ortaya çıktı, ancak zamanla tonkatsu gittikçe Japonlaştı, kitleler tarafından yaygın olarak bulunabiliyor ve dolayısıyla daha popüler hale geldi.

Bu tür popülerliğin bir sonucu olarak, ikame olarak jambon, sığır eti, köfte ve tavuk kullanılarak başka birçok kızarmış yemek geliştirildi. Tonkatsu servis için dilimlenir, ardından rendelenmiş lahana ile birlikte bir tabağa yerleştirilir. Pirinç ve miso ayrı kaselerde gelirken, yan tarafa sebze turşusu ve turunçgil bazlı bir sos yerleştirilir.

Temel bir unsur, geleneksel olarak sōsu veya hardal adı verilen bir tür kalın Worcestershire sosu olan baharattır.

Tonkatsu adı, Japonca’da domuz eti anlamına gelen ton ve Japonca’nın İngilizce “cutlet” kelimesini telaffuz etme şekli olan katsu’dan türetilmiştir. Japan Times’a göre, Japonya’da en çok tüketilen et domuz etidir, neredeyse tavuk ve sığır eti kadar domuz eti yeniyor. Domuz eti, uygun fiyatı nedeniyle, özellikle 1930’ların Büyük Buhranı sırasında, bir parça tonkatsu’nun işçi sınıfı için bile uygun bir seçenek olduğu zaman, giderek daha popüler hale geldi. Tonkatsu yemek tarifi ise, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Japon yemeklerini Batı etkileriyle birleştiren bir yoshoku hareketinin parçası olarak geliştirildi. 1920’lerde ortaya çıkan ilk tarifler, tonkatsu’nun daha sonra bitkisel yağ ile değiştirilen domuz yağı veya tereyağında kızartılmasını önerdi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ve özellikle 1950’ler ve 1960’larda, Japonya’da çok sayıda özel tonkatsu restoranı açıldı ve bazıları hala varlar.

Tonkatsu Tarifi

Tonkatsu İçin Gerekli Malzmeler

120-150 gr bonfile, 1 cm kalınlığında
Tuz
Karabiber
20 gr beyaz un
45 gr panko

Tonkatsu Nasıl Yapılır

Etin her tarafına küçük kesikler atın veya bir et yumuşatıcı kullanarak hafifçe vurun. Bu, pişirme sırasında etin kıvrılma ve küçülme olasılığını azaltır. Eti hafifçe tuz ve karabiberle baharatlayın.

Un, çırpılmış yumurta ve panko içeren üç kap hazırlayın. Eti önce unla kaplayın, sonra çırpılmış yumurtaya batırın ve galeta unu ile kaplayın.

Pirzolayı tamamen batırmaya yetecek kadar yağ hazırlayın ve 180 ˚C’ye ısıtın. Pirzolaları 30 saniye yağa koyun. Pirzolaları çıkarın ve yağın 170 ˚C’ye soğumasını bekleyin. Yağdaki kırıntıları çıkarın. Pirzolaları birer birer yaklaşık 2 ila 3 dakika kızartın.

Hemen boşaltın ve servis yapın. Yemek çubukları kullanacaklarsa eti dilimleyin. Çiğ rendelenmiş lahana, limon dilimi ve tonkatsu sos ile tamamlayın.

Pişirme ipuçları

Et: Tonkatsu hazırlamak için iki parça domuz ya da sığır bonfile uygundur. Et yaklaşık 1 santimetre kalınlığında olmalı ve bir et ezmesi ile hafifçe dövülmelidir.

Kızartma: Kızartma için en iyi yağ seçimi, yüksek parlama noktası nedeniyle fıstık veya kanoladır. Yağ 170 – 180˚C’ye ısıtılmalı ve kızartma tavası, yağı mutfak yüzeylerinden uzak tutmak için ağ ile kapatılabilir. Ekstra gevrekliğin sırrı, eti iki kez kızartmaktır: önce et gözeneklerini kapatmak için yüksek bir sıcaklıkta ve sonra daha düşük bir sıcaklıkta.

Sos: Klasik tarifler, İngiliz Worcestershire sosundan geliştirilen ve çeşitli meyve ve sebzelerin sirke, baharat ve tuzla harmanlandığı bir tonkatsu sosu gerektirir.