Café de Paris Sosu (İsviçre)

Café de Paris Sauce

İlk olarak 1940’larda Cenevre’de Café de Paris adlı bir restoranda popüler hale gelen bu sosun, tereyağı, ketçap, Dijon hardalı, kapari, arpacık soğanı, maydanoz, frenk soğanı, mercanköşk, dereotu, kekik, biberiye, sarımsak, ançuez, tavuk ciğeri, brendi, Madeira, Worcestershire sosu, kırmızı biber, köri tozu, limon, portakal kabuğu rendesi, tuz ve kırmızı toz biber gibi çok sayıda malzemeden oluştuğu düşünülüyor.

Sos geleneksel olarak dilimlenmiş dana biftek ile servis edilir. Kesin tarif muhtemelen halk tarafından asla bilinmeyecek olsa da sos hala İsviçre, Portekiz, Dubai, Hong Kong ve İsveç’teki birkaç seçkin restoranın temelini oluşturuyor.

Cafe de Paris Sosu Tarifi

Cafe de Paris Sosu İçin Gerekli Malzemeler

600 gr tuzsuz tereyağı, yumuşatılmış
30 gr ketçap
15 gr Dijon hardalı
15 gr kapari, durulanmış
60 gr arpacık, ince doğranmış
15 gr ince doğranmış ince yaprak maydanoz
15 gr kuru soğan
15 gr kurutulmuş mercanköşk
15 gr ince doğranmış dereotu
15 gr ince doğranmış kekik yaprağı
3 gr tarhun yaprağı
3 gr biberiye yaprağı, ince doğranmış
1 diş ince doğranmış sarımsak
8 hamsi filetosu, durulanmış ve ince doğranmış
15 gr brendi
15 gr madeira
10 gr worcestershire sosu
3-4 gr kaşığı kırmızı biber
3-4 gr köri tozu
2 gr Cayenne tozu
1 limon suyu
1/2 limon kabuğu rendesi
1/4 portakal kabuğu rendesi
10-15 gr deniz tuzu

Cafe de Paris Sosu Nasıl Yapılır

Büyük bir kapta tereyağını elle çırpın veya hafif kremsi bir dokuya sahip olana kadar yavaş hızda ayarlanmış bir elektrikli karıştırıcı kullanın.

Ayrı bir kapta diğer tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu karışımı tereyağına ekleyin ve tüm malzemeler tamamen birleşene kadar tekrar çırpın.

Düz bir yüzeye yaklaşık çift kalınlıkta bir folyo yerleştirin ve benzer boyutta bir silikon kağıt parçasıyla hizalayın. Yağın yarısını folyo kenarlarından birine yayın ve uzun bir sosis şekli oluşturmak için yuvarlayın – düzenli bir şekil elde etmek ve hava ceplerini ortadan kaldırmak için ellerinizle oklava gibi yuvarlayın. Kapatmak için uçları bükün. Kalan tereyağı ile bu işlemi tekrarlayın. Kullanmadan önce soğutmak için buzdolabına koyun.

Kullanmak için yarım cm kalınlığında bir tereyağı diskini dilimleyin ve ızgara bifteğin üstüne koyun. Geleneksel olarak, biftek, tereyağını yumuşatmak ve kızartmak için tekrar sıcak bir ızgaranın altına yerleştirilir.

Tereyağı hava geçirmez bir kapta buzdolabında birkaç hafta veya dondurucuda birkaç ay saklanabilir.