Sambal Sosu (Endonezya)

Sambal

Bu mükemmel Güneydoğu Asya sosu genellikle sadece acı biber ve tuz ile yapılır. Ara sıra limon suyu, soğan, şeker, zencefil, karides ezmesi veya sirke eklenir. Geleneksel olarak bir havanda hazırlanır, kalın kıvamı ve inanılmaz derecede güçlü ve keskin tadı ile karakterizedir.

Sambal, hemen hemen her Endonezya yemeğinin mükemmel bir parçası olan büyük bir baharatlı sos veya çeşni grubunu ifade eder. Bölgeye bağlı olarak baharatlı, tatlı, tuzlu veya ekşi olabilir ve dokusu kabadan pürüzsüze kadar değişebilir. Bazen sambal oelek veya sambal ulek olarak da bilinen temel sambal, geleneksel olarak ulek adı verilen bir taş havan ve havan tokmağı kullanılarak çiğ biberlerin biraz tuzla öğütülmesiyle yapılır. Bazen, sambal ulek, limon sirkesi ile zenginleştirilir ve diğer daha karmaşık samballar için bir baz görevi görür.

Bu orijinal Endonezya versiyonu dünya çapında bir üne sahiptir ve çok sayıda Asya gıda pazarında ve uluslararası mağazalarda bulunabilir. Sambal, çeşitli Asya yemeklerinde, genellikle baharatlı bir çeşni veya et, deniz ürünleri, sebzeler veya pirincin yanında servis edilen bir sos olarak kullanılır.

Sambal Sosu Tarifi

Sambal Sosu İçin Gerekli Malzemeler

40 gr tohumlu kurutulmuş acı kırmızı biber
100 gr kıyılmış kırmızı dolmalık biber
70 gr kıyılmış soğan
45 g kıyılmış sarımsak
30 gr kıyılmış kurutulmuş karides (veya 1 tatlı kaşığı ançuez)
50 gr kıyılmış tohumlanmış taze acı kırmızı biber
10 gr zeytin yağı
45 gr sıvı demirhindi konsantresi (veya limon suyu)
65 gr esmer şeker
4-5 gr tuz

Sambal Sosu Nasıl Yapılır

Kuru biberi 60-70 gr sıcak suda yumuşayana kadar yaklaşık 10 dakika bekletin. Pürüzsüz olana kadar karıştırıcıda karıştırın.

Orta-yüksek ateşte bir tavada, dolmalık biber, soğan, sarımsak, kuru karides ve taze biberi zeytin yağında sebzeler gevşeyene kadar yaklaşık 3 dakika karıştırarak pişirin.

Kurutulmuş kırmızı biber karışımı, demirhindi konsantresi, esmer şeker ve tuzu karıştırın; 2 ila 3 dakika daha pişirin.