Worcestershire Sosu (İngiltere)

Worcestershire sosu

Worcestershire sosu, sarımsak, acı biber, tuz, şeker ve soğan gibi tatlandırıcıların eklenmesiyle sirke içinde fermente edilmiş ançuezden yapılan keskin, tuzlu bir sostur. Sos, bir zamanlar Bengal Valisi Lord Sandys tarafından ziyaret edilen iki kimyager olan John Wheeley Lea ve William Perrins tarafından Worcester’da icat edildi.

Lea ve Perrins’den Hindistan’da bulduğu bir tarife göre ona bir karışım yapmalarını istedi. İkili sosu yaptı ve beğenmedi, bu yüzden mahzenlerinde sakladılar, ancak ard arda yapılan tadımların ardından tada hayran kaldılar. Kesin tarif hiçbir zaman yayınlanmadı ve bugüne kadar bir sır olarak kaldı.

Sosun ilk olarak 1837’de satışa sunuldu ve o zamandan beri sos, Bloody Mary olarak bilinen ünlü kokteyl gibi alkollü içeceklerin yanı sıra çok sayıda et ve balık yemeklerinde de kullanıldı.

Worcestershire Sosu Tarifi

Worcestershire Sosu İçin Gerekli Malzemeler

1 soğan
5 gr karanfil
2 sarımsak
2 ölçek sirke
Bir parça kıyılmış zencefil
Yarım ölçek pekmez
40-45 gr hardal yaprağı
Yarım ölçek soya sosu
5 gr tane karabiber
Dörtte bir ölçek demirhindi
Yarım kaşık toz kırmızı biber
Yarım kaşık köri
1 adet çubuk tarçın
1 ölçek ançuez
Yarım çay kaşığı kardamon (kaküle) tohumu
3 çay kaşığı tuz

Worcestershire Sosu Nasıl Yapılır

Soğanı, sarımsağı, hardalı, kırmızı biberi, karabiberleri, zencefili, tarçını, karanfili ve kardamonu buke garni şeklinde hazırlayın. Buke garniyle birlikte sirke, soya sosu, pekmez ve demirhindiyi bir tencerede kırk beş dakika kısık ateşte pişirin, pişerken tuz, köri, ançüez ve suyu ekleyin.  45 dakikanın sonunda karışımı bir kavanoza doldurup buzdolabında iki hafta bekletin, arada sırada kavanozu çıkarıp çalkalayın.