Guotie (Çin)

Guotie

Guotie olarak bilinen Çin jiaozinin tavada kızartılmış çeşidi, tipik olarak kıyılmış domuz eti, Çin lahanası, yeşil soğan, zencefil, pirinç şarabı ve susam yağı ile doldurulmuş bir Kuzey Çin yemeğidir. Gevrek ve yumuşak dokular, özel bir hazırlama yöntemi ile elde edilir; hamurun dibi kızartılırken, daha sonra kapatılan tavaya az miktarda sıvı eklenir, böylece hamurun geri kalanının ve dolgunun buharlaşmasına izin verilir.

Şekle gelince, daha kolay durabildiği ve pişirme sırasında düşmeyeceği için her zaman uzun ve düz olmalıdır. Gutie, kelimenin tam anlamıyla çömlek çubukları olarak tercüme edilebilir, bu nedenle özellikle Kuzey Amerika’da genellikle potstickers olarak adlandırılır.

Kuzey Çin menşeli guotienin, Song Hanedanlığı’na kadar uzandığı söyleniyor ve yemeğin nasıl icat edildiğini anlatan keyifli bir efsane var. İddiaya göre, Çin İmparatorluk mutfağındaki bir şef, ocakta hamurun kaynadığını unutmuş ve su buharlaştığında hamurun dibi yanmış. Durumu kurtarmak için, yemeğin alt tarafı yukarı bakacak şekilde servis etmiş ve yemeği yeni bir yemek olarak sunmuş.

Genellikle atıştırmalık olarak yenmesine rağmen, guotie Çin Yeni Yılı’nda da tüketilir, çünkü görünüşü Çin İmparatorluğu’nda kullanılan bir gümüş veya altın külçe olan yuanbao’nun görünümüne benzediğinden, onu yemenin sonraki yıl refah getireceğine inanılır. Guotie’nin aynı amaç için yaratıldığını belirten bir teori de vardır.

Guotie Tarifi

Guotie İçin Gerekli Malzemeler

Hamur

300 gr un
160 gr ılık su

Dolgu

200 gr kıyma (domuz eti, sığır eti veya tavuk)
400 gr lahana
5 gr tuz
5 gr yemeklik şarap
5 gr soya sosu
10 gr fıstık yağı
5 gr susam yağı
5 gr doğranmış arpacık soğanı
5 gr doğranmış zencefil

Guotie Nasıl Yapılır

Yemek çubuklarıyla karıştırarak unlu kaseye yavaşça ılık su ekleyin. Pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yoğurun, ardından kaseyi nemli bir bezle örtün. Hamurun dinlenmesi için 20 dakika kenara koyun.

Hamuru 20 gramlık parçalara bölün. Her bir parçayı önce avucunuzla düzleştirin, ardından hafifçe unlanmış bir çalışma yüzeyinde ince bir daire şeklinde açın.

Eti, pişirme şarabını, soya sosu, tuzu ve iki yemek kaşığı suyu karıştırın. Eti bir süre dinlendirin, ardından yerfıstığı ve susam yağını ekleyin ve küp küp doğranmış lahana, zencefil ve taze soğanları karıştırın.

Her bir hamur çemberinin ortasını et karışımıyla doldurun, ardından hamurun iki zıt tarafını sıkıştırarak kapatın.

Hamurları ısıtılmış, yağlanmış ve geniş bir tavaya yerleştirin. Guotie’nin alt kısmı renklenene kadar kızartın. Ardından bir çay kaşığı un ve yarım kase su karışımını dökün ve üzerini kapakla kapatın. Su buharlaşana kadar pişirin.

Yanında daldırma sos ile alt tarafı yukarı bakacak şekilde sıcak servis yapın.

Pişirme ipuçları

Yöntem: Hamur oluştururken, pişirme sırasında ayakta durabilmeleri için uzun ve geniş olduklarından emin olun. Bunda önemli olan bir diğer şey ise yapışmaz tava veya wok kullanmaktır, böylece hamur yapışmaz veya yanmaz.

Sarmalayıcılar: Sıfırdan sarmalayıcılar yaparken akılda tutulması gereken şeylerden biri, her zaman ılık su kullanmaktır, bu da un içindeki glüteni harekete geçirerek daha esnek bir hamur elde edilmesini sağlar. Ayrıca, hamurun yuvarlanırken yapışmaması için çalışma yüzeyinizin her zaman iyice unlandığından emin olun.

Servis: Guotie ters  servis edilmelidir, böylece güzelce kızartılmış alt kısım görünür. Yanında bir daldırma sosunun yanı sıra, gerçekten başka bir şeye ihtiyaç duymaz, ancak  servis yapılmadan önce genellikle frenk soğanı ve çörek otu serpilir.